logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Copa i Cogeca biją na alarm: Nie sprzedawajcie rolnictwa! fot. Paweł Pąk

Copa i Cogeca biją na alarm: Nie sprzedawajcie rolnictwa!

Napisał  Lut 19, 2018

Europejskie organizacje zrzeszające rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze - Copa i Cogeca biją na alarm i w oficjalnym komunikacie prasowym wzywają Komisję Europejską do nie sprzedawania rolnictwa w negocjacjach handlowych z Mercosurem.

Na mocy planowanego porozumienia, Unia Europejska miałaby zwiększyć dostęp do rynku wołowiny dla Paragwaju, Brazylii, Urugwaju, Argentyny i Wenezueli w zamian za otwarcie nowych rynków w Ameryce Południowej dla krajów wspólnoty. Na takie rozwiązanie nie chcą zgodzić się producenci wołowiny, którzy uważają, że obecna wielkość importu mięsa wołowego jest już wystarczająco duża.

Copa i Cogeca wystosowały w tym celu list do przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jean-Claude'a Junckera.

– Jeżeli chodzi o sektor rolnictwa, UE dużo już zaoferowała krajom Mercosuru w ramach toczących się negocjacji handlowych, nie otrzymując niczego w zamian. Nie do zaakceptowania jest dalsze podnoszenie oferty UE w sektorze rolnictwa. Należy ograniczyć ustępstwa dotyczące naszych najbardziej wrażliwych sektorów takich jak wołowina, cukier, drób, etanol, ryż i sok pomarańczowy importowany do UE – powiedział Joachim Rukwied, przewodniczący Copa.

– Już teraz importujemy ze wspomnianych krajów ogromne ilości produktów rolnych, niestety bez wzajemności. Potrzebujemy wyważonych umów handlowych, zgodnych z naszymi metodami produkcji. W związku z niepewnością wynikającą z negocjacji w sprawie Brexitu, a także z rozmów na temat przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i budżetu UE, wzywamy UE do zaniechania w negocjacjach kolejnych ustępstw w sektorze rolnictwa – stwierdził natomiast przewodniczący Cogeca, Thomas Magnusson.

– Dalsze próby sprzedania rolnictwa w tych negocjacjach staną się zagrożeniem dla wzrostu i miejsc pracy na obszarach wiejskich. Byłoby to ogromną stratą dla unijnej strategii ożywiania zatrudnienia na obszarach wiejskich w Europie – podsumował Magnusson.

(rpf) Krzysztof Przepióra, Copa i Cogeca

reklama