SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

20.2°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Petycja przeciwko odstrzałowi sanitarnemu dzików fot. Fotolia.com

Petycja przeciwko odstrzałowi sanitarnemu dzików

Napisał  Lut 23, 2018

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła petycja dotycząca odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1123 ze zm.), GIW ogłosił, że w terminie 1 miesiąca od dnia publikacji niniejszego wezwania, oczekuje na dalsze petycje dotyczące prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Poniżej treść petycji:

„Badania naukowe dowodzą, że odstrzał sanitarny nie tylko nie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, a wręcz przyspiesza jego rozprzestrzenianie: zwierzęta uciekają przed polowaniami na nowe tereny, martwe są transportowane poza las i najbliższe otoczenie stwarzając zagrożenie epidemiologiczne na nowych terenach, dodatkowo wirus rozprzestrzenia się na ubraniach i butach myśliwych.

Władze zasłaniają się przepisami unijnymi, twierdząc, że to Unia Europejska nakazuje im ogłoszenie odstrzału sanitarnego w przypadku pojawienia się wirusa ASF. Jest to nadużycie! Unia nakazuje wprowadzenie środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, ale odstrzał jest tylko jedną z wielu wymienionych możliwości, obok dużo bardziej skutecznej bioasekuracji. Nie ma obowiązku ogłoszenia odstrzału!

Dodatkowo przepisy unijne szczegółowo regulują kwestię tego, jak taki ewentualny odstrzał sanitarny miałby wyglądać. Niezwykle ważne jest zachowanie najwyższego stopnia higieny, ubrań ochronnych, zakazuje się udziału psów w takich odstrzałach. Te przepisy nie są przestrzegane!

Nie zgadzamy się na rzeź dzików!”

(rpf) Krzysztof Przepióra, GIW

reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail