logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Lubelskie: pożar obory ze zwierzętami fot. Piotr Sendecki

Lubelskie: pożar obory ze zwierzętami

Napisał  Mar 04, 2018

Do pożaru doszło w dniu 28 lutego 2018 roku w miejscowości Szpikołosy (gmina Hrubieszów). Paliła się obora ze zwierzętami.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastali objęty ogniem cały dach obory. Właścicielka poinformowała przybyłe na miejsce służby, że w oborze znajduje się dziewięć sztuk bydła i osiem sztuk trzody chlewnej.

Strażay mieli utrudnione zadanie ze względu na trudne warunki atmosferyczne – niską temperaturę (-13°C) oraz opady śniegu.

Akcja trwała prawie 9 godzin, pomocy udzielało łącznie 11 samochodów straży pożarnej, 48 strażaków i pogotowie energetyczne.

Pożar prawdopodobnie został wywołany przez zwarcie instalacji elektrycznej. Paleniu uległa dach na oborze, siano, instalacja elektryczna i wyposażenie inwentarskie. Straty zostały oszacowane na trzydzieści pięć tysięcy złotych, udało się uratować mienie o wartości sto tysięcy złotych.

Duże zadymienie w części inwentarskiej utrudniało ewakuację zwierząt z budynku na zewnątrz. Odpowiednio zabezpieczeni (tzw. sprzęt ODO) weszli do obory i wyprowadzili zwierzęta na dwór, po czym spędzili je do sąsiednich budynków na posesji właściciela.

Po wyprowadzeniu z budynku zwierząt, strażakom udało się ugasić palący się dach, ręcznego usunęli z poddasza obory tlące się siano, po czym rozebrali dach, który w każdej chwili mógł się zawalić.

Podczas akcji gaszenia w zagłębieniu przy spichlerzu zebrała się duża ilość wody, która stanowiła zagrożenie dla składowanego zboża. Zastęp OSP z Kobła wypompował wodę, aby uniknąć zawilgocenia.

(rpf) Paweł Pąk / źródło: KP PSP w Hrubieszowie

reklama