partnerzy portalu

reklama
Koniec pozytywnego trendu na rynku wieprzowiny fot. Tomasz Kodłubański

Koniec pozytywnego trendu na rynku wieprzowiny

Napisał  Mar 09, 2018

Pozytywna passa na unijnym rynku wieprzowiny zakończyła się. Po okresie kilkutygodniowego wzrostu cen, podaż surowca przekroczyła zapotrzebowanie przetwórstwa, co negatywnie odbiło się na poziomie stawek.

W ostatnich tygodniach prawie we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej widoczny był wzrost cen świń. Podwyżki w ostatnich czterech tygodniach miały jednak charakter sezonowy.

Już w minionym tygodniu część niemieckich ubojni nie zaakceptowała ogłoszonej ceny 1,55 euro za świnie rzeźne wbc klasy E i stosowały w skupie własne cenniki. W innych krajach unijnych takich jak Austria, Belgia, Francja i Hiszpania wzrost ceny był łagodniejszy, a w Danii i Holandii cena nie uległa zmianie.

Presja wywierana ze strony ubojni sprawiła, że na kolejny tydzień 08.03-14.03.2018 na niemieckiej giełdzie VEZG nastąpiło zmniejszenie stawek. W wyniku korekt, ceny tuczników kształtują się obecnie poziomie 1.49 euro/kg za świnie rzeźne wbc klasy E, co oznacza spadek o 6 eurocentów.

Obniżki na rynku niemieckim prawdopodobnie odbiją się negatywnie na stawkach płaconych przez polskie zakłady mięsne, które ściśle monitorują sytuację za zachodnią granicą.

(rpf) Krzysztof Przepióra, VEZG, KZP-PTCh

reklama reklama reklama reklama
reklama