partnerzy portalu

reklama
1/2

Trwają kontrole gospodarstw w celu weryfikacji przestrzegania zasad bioasekuracji

Napisał  Mar 12, 2018

Z dniem 28 lutego 2018 roku w życie weszły zasady bioasekuracji, które są reakcją na narastający problem związany z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.

Inspektorat Weterynarii we współpracy m.in. z policją prowadzi kontrole gospodarstw w celu weryfikacji czy producenci świń spełniają wymogi związane z hodowlą trzody chlewnej.

To samo dotyczy podmiotów zajmujących się transportem zwierząt oraz prowadzeniem sklepów lub stoisk mięsnych na targowiskach i bazarach. Wspólnie z Sanitarną Stacją Epidemiologiczną kontrolowane są także restauracje oraz inne placówki gastronomiczne, gdzie istnieje ryzyko wprowadzania do obrotu mięsa niewiadomego pochodzenia.

W minionym tygodniu doszło do kontroli jednego z gospodarstw na terenie gminy Mrągowo, które jak się okazało prowadziło nielegalną hodowlę świń oraz nie przestrzegało norm związanych z ochroną przed afrykańskim pomorem świń.

Hodowla nie była zgłoszona do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a świnie znajdujące się w gospodarstwie nie były oznakowane i pochodziły z niewiadomego źródła.

Właścicielowi zwierząt grozi wysoka kara pieniężna określona w art. 85 aa, a zwierzęta prawdopodobnie zostaną uśmiercone.

(rzw) Krzysztof Przepióra, Policja Warmińsko-Mazurska

reklama reklama reklama reklama
reklama