15.8°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
Ceny pszenicy - prognozy fot. Paweł Pąk

Ceny pszenicy - prognozy

Napisał  Mar 20, 2018

Ceny pszenicy

Zbiory zbóż w 2017 r. kształtowały się znacznie lepiej niż rok wcześniej. Zanotowano blisko 7-procentową zwyżkę, a plony oszacowano na 32 mln ton. To kwestia m.in. większego areału upraw. Rolnicy zebrali więcej mieszanek zbożowych i żyta, co wpłynęło na ich niższą cenę, za to zmalała produkcja kukurydzy, co automatycznie podrożyło jej wartość. A jak wyglądają prognozy cen pszenicy oraz jej zbiory na ten rok?

Jeśli sprawdzą się przewidywania, to rolnicy wyprodukują tego zboża nawet powyżej 3 mln t. Prognozuje się, że w marcu br. ceny pszenicy ogółem i żyta będą raczej zbliżone do tych, które obowiązywały rok temu. Jeśli natomiast chodzi o pszenicę konsumpcyjną, to może być ona nieco droższa w porównaniu do analogicznego okresu. Oznacza to, że wysokość cen za pszenicę kształtować się będzie średnio od ok. 650-690 zł/t za pszenicę paszową i 690-740 zł/t za konsumpcyjną.

Ostateczne ceny za pszenicę zależeć będą od cen, które obowiązują w Europie i na świecie. Ani Polska, ani Unia Europejska nie mają jednak zbyt dużych zapasów zbóż, więc ten fakt raczej powinien wyhamować ewentualne zagrożenie w zakresie spadku cen. Zgodnie z prognozami rynku europejskiego ma nastąpić 4-procentowy wzrost jej wartości.

(rpf)

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama