logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Zarudzki: Ponad 400 tysięcy rolników złożyło oświadczenie w sprawie płatności bezpośrednich fot. Paweł Pąk

Zarudzki: Ponad 400 tysięcy rolników złożyło oświadczenie w sprawie płatności bezpośrednich

Napisał  Mar 19, 2018

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Ryszard Zarudzki podczas pierwszego dnia targów Agrotech w Kielcach, wziął udział w konferencji prasowej, na której poruszył kilka istotnych tematów dla polskiego rolnictwa.

Wiceminister poruszył między innymi niezwykle istotną dla rolników kwestię związaną z płatnościami bezpośrednimi, które przyznawane są co roku osobom prowadzącym działalność rolniczą na co najmniej 1 hektarze użytków rolnych i utrzymują go w dobrej kulturze rolnej.

Zarudzki przypomniał, że 14 marca 2018 roku był ostatnim dniem składania oświadczeń dot. płatności bezpośrednich, a z opcji tej skorzystało ponad 400 tysięcy rolników. Osoby, które nie złożyły w tym czasie oświadczenia, muszą wnioskować o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

– Oświadczenie jest potwierdzeniem ze strony rolnika, że w jego gospodarstwie nic się nie zmieniło w porównaniu do roku poprzedniego – poinformował Zarudzki.

– Wcześniej do 14 marca była możliwość ich przekazywania przez oświadczenia i okazało się, że taki sposób w całym kraju wybrało 400 tysięcy rolników, a w regionie świętokrzyskim 30%.

Zarudzki poinformował także, że często można spotkać się z błędnym przekonaniem, iż rolnicy pobierają wysokie stawki z tytułu płatności bezpośrednich, podczas gdy w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

– Rolnicy mają bardzo precyzyjne zobowiązania wynikające tego tytułu - wyzwania ekologiczne, środowiskowe, klimatyczne, za które mają rekompensaty. A przecież wszystkim konsumentom zależy, żeby żywność była bezpieczna, zdrowa i relatywnie tania, a między innymi dopłaty bezpośrednie dają taką możliwość, rekompensując wysokie środki do produkcji rolnej – stwierdził wiceszef resortu rolnictwa.

Przedstawiciel resortu podkreślił także rolę targów rolniczych w rozwoju sektora rolnego w Polsce.

– Targi Agrotech dają Państwu wachlarz możliwości. Oglądajcie sprzęty, dopytujcie producentów, pytajcie kolegów o zdanie - korzystajcie z możliwości, jakie dają tego typu imprezy.

– W jednym czasie, w jednym miejscu można podjąć decyzję o restrukturyzacji swojego gospodarstwa. Są tu osoby, które pomogą Wam wypełnić wnioski, podpowiedzą, jak napisać dobry biznesplan.

(rpf) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia