27.8°C

partnerzy:

reklama
Zarudzki: Ponad 400 tysięcy rolników złożyło oświadczenie w sprawie płatności bezpośrednich fot. Paweł Pąk

Zarudzki: Ponad 400 tysięcy rolników złożyło oświadczenie w sprawie płatności bezpośrednich

Napisał  Mar 19, 2018

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Ryszard Zarudzki podczas pierwszego dnia targów Agrotech w Kielcach, wziął udział w konferencji prasowej, na której poruszył kilka istotnych tematów dla polskiego rolnictwa.

Wiceminister poruszył między innymi niezwykle istotną dla rolników kwestię związaną z płatnościami bezpośrednimi, które przyznawane są co roku osobom prowadzącym działalność rolniczą na co najmniej 1 hektarze użytków rolnych i utrzymują go w dobrej kulturze rolnej.

Zarudzki przypomniał, że 14 marca 2018 roku był ostatnim dniem składania oświadczeń dot. płatności bezpośrednich, a z opcji tej skorzystało ponad 400 tysięcy rolników. Osoby, które nie złożyły w tym czasie oświadczenia, muszą wnioskować o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

– Oświadczenie jest potwierdzeniem ze strony rolnika, że w jego gospodarstwie nic się nie zmieniło w porównaniu do roku poprzedniego – poinformował Zarudzki.

– Wcześniej do 14 marca była możliwość ich przekazywania przez oświadczenia i okazało się, że taki sposób w całym kraju wybrało 400 tysięcy rolników, a w regionie świętokrzyskim 30%.

Zarudzki poinformował także, że często można spotkać się z błędnym przekonaniem, iż rolnicy pobierają wysokie stawki z tytułu płatności bezpośrednich, podczas gdy w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

– Rolnicy mają bardzo precyzyjne zobowiązania wynikające tego tytułu - wyzwania ekologiczne, środowiskowe, klimatyczne, za które mają rekompensaty. A przecież wszystkim konsumentom zależy, żeby żywność była bezpieczna, zdrowa i relatywnie tania, a między innymi dopłaty bezpośrednie dają taką możliwość, rekompensując wysokie środki do produkcji rolnej – stwierdził wiceszef resortu rolnictwa.

Przedstawiciel resortu podkreślił także rolę targów rolniczych w rozwoju sektora rolnego w Polsce.

– Targi Agrotech dają Państwu wachlarz możliwości. Oglądajcie sprzęty, dopytujcie producentów, pytajcie kolegów o zdanie - korzystajcie z możliwości, jakie dają tego typu imprezy.

– W jednym czasie, w jednym miejscu można podjąć decyzję o restrukturyzacji swojego gospodarstwa. Są tu osoby, które pomogą Wam wypełnić wnioski, podpowiedzą, jak napisać dobry biznesplan.

(rpf) Krzysztof Przepióra

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama