logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Eksport ukraińskich ziemniaków rośnie, a cena spada fot. fotolia.com

Eksport ukraińskich ziemniaków rośnie, a cena spada

Napisał  Mar 31, 2018

Polska ma problem z nadmiarem ziemniaka, którego nie może sprzedać za granicę, za to na polski rynek dowożone są duże partie ziemniaka z innych krajów.

Inaczej wygląda sytuacja na Ukrainie gdzie eksport ziemniaków znacznie wzrósł.

W 2017 roku ukraińscy producenci ziemniaków wyeksportowali 17 600 ton z całego wolumenu ponad dwudziestu dwóch milionów ton na rynki krajów europejskich oraz poza Europę, co oznacza 3,5 razy więcej niż w roku 2016.

Według Ministerstwa Polityki Rolnej Ukrainy wartość eksportu ziemniaków wyniosła 3,44 miliona dolarów.

Najwięksi importerzy ukraińskich ziemniaków to – Białoruś, która kupiła 10 500 ton, Mołdawia (4 000 ton) i Azerbejdżan (2 500 ton).

Jeżeli chodzi o import ziemniaków na Ukrainę, to w zeszłym roku wolumen wyniósł 3 800 ton o wartości około dwóch milionów dolarów. Główni dostawcy ziemniaków na Ukrainę to Holandia (1400 ton) oraz Egipt (500 ton).

Kluczowe jest to, że na rynku wewnętrznym Ukrainy, duża część zbiorów była raczej słabej jakości. Można to zauważyćna rynku, gdzie wciąż w podaży dominuje właśnie towar słaby jakościowo.

Producenci, którzy dysponują ziemniakami dobrej jakości, nie chcą go sprzedawać przy obecnych niskich cenach, które oscylują w granicach 0,36 – 0,54 złotego za kilogram i liczą na to, że przy dużych stratach przechowalniczych, za jakiś czas ceny ruszą w górę.

(rpf) Tomasz Kodłubański

reklama