2.4°C

partnerzy:

reklama
ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw fot. Fotolia.com

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw

Napisał  Kwi 13, 2018

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje o zaprzestanie wiosennego wypalania suchych traw.

Na wielu łąkach po przebytej zimie widać wyschnięte, martwe trawy, które bardzo często są podpalane przez rolników, którzy chcą pozbyć się ich ze swoich gruntów. Agencja przypomina, że takie działanie nie ma sensu z punktu widzenia biologicznego - ziemia staje się jałowa, a płomienie zabijają np. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Dodatkowo ogień zabija także owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska. 

Oprócz aspektów biologicznych, ARiMR informuje, że wzniecanie pożarów przewidziane są dotkliwe kary, również finansowe.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreśla, że w myśl ustawy o ochronie przyrody i o lasach, wypalanie traw na łąkach oraz pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

W przypadku, kiedy osoba podpalająca trawy, spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia np. budynków, Kodeks karny przewiduje karę więzienia od roku do 10 lat.

Agencja przypomina także, że zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014 - 2020. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności albo pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

(rpf) Krzysztof Przepióra, ARiMR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama