Polityczna rozgrywka pomiędzy Chinami, a USA przynosi pierwsze konsekwencje fot. Paweł Pąk

Polityczna rozgrywka pomiędzy Chinami, a USA przynosi pierwsze konsekwencje

Napisał  Kwi 17, 2018

Trwa polityczna rozgrywka pomiędzy Chinami, a Stanami Zjednoczonymi dotycząca wymiany handlowej.

W marcu Amerykanie nałożyli wysokie cła na stal i aluminium pochodzące z Chin. W odpowiedzi Chińczycy nałożyli cła na poziomie 15 i 25% na 128 różnych towarów pochodzących z USA.

Oba kraje współpracują ze sobą między innymi w zakresie dostawy mięsa wieprzowego, a nałożenie przez Chiny 25% cła na surowiec pochodzący z Ameryki, zaczyna przynosić pierwsze konsekwencje ekonomiczne.

Chiny są aktualnie największym importerem wieprzowiny na świecie i stanowią drugi co do wielkości rynek eksportowy dla mięsa pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz mięsa, niezwykle ważne w eksporcie do Chin są podroby, które nie są konsumowane ani w USA ani w wielu innych krajach, a nałożenie na amerykańską wieprzowinę wysokiego cła stanowi problem dla lokowania podrobów na rynku chińskim.

Dodatkowo podaż surowca w Stanach Zjednoczonych kształtuje się na wysokim poziomie, co w pewnym momencie zmusi Amerykanów do poszukiwania nowych rynków zbytu.

Nałożone przez Chiny cła, są jak na razie odpowiedzią na stanowisko Stanów Zjednoczonych i mają póki co charakter ostrzegawczy, ale jak widać zaczynają powodować pewne destabilizacje.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KZP-PTCh

reklama reklama reklama reklama reklama