Jakość warzyw i stabilność dostaw dają gwarancję zysków fot. fotolia.com

Jakość warzyw i stabilność dostaw dają gwarancję zysków

Napisał  Kwi 26, 2018

Grupy i firmy produkujące warzywa polowe stają dzisiaj przed trudnym wyzwaniem – jak poradzić sobie z coraz mniejszą opłacalnością produkcji warzywnej w Polsce oraz jak znaleźć dodatkowe fundusze na dalsze inwestycje w czasie gdy pula pieniędzy z dotacji unijnych przeznaczonych na rolnictwo będzie się znacznie zmniejszać.

Aura Sp. z o.o. działa od ponad dziesięciu w Dobrzelinie pod Kutnem. Grupa producentów owoców i warzyw znajdująca się w ostatnim roku dochodzenia do uznania, zrzesza członków, jednych z najlepszych w regionie łowicko-kutnowskim. Grupa produkuje warzywa na ponad dwustu hektarach ziemi.

Rolnicy zrzeszeni w grupie uzyskują z dwudziestu hektarów uprawy kapusty pekińskiej - odmian Bilco F1 i Miraco F1 przeciętną wydajność sześćdziesiąt ton z hektara. Podobnie wysoki plon - pięćdziesiąt to z hektaara daje kalafior odmian Varna F1 i Balena F1 produkowany na pięciu hektarrach ziemi.

Fasola odmian Paloma i Nagano zbierana z areału siedemdziesięciu hektarów daje przeciętnie trzynaście ton z hektara. Rolnicy zrzeszeni w grupie Aura Sp. z o.o. uprawiają sałatę lodową i brokuły na powierzchni trzydziestu sześciu hektarów, a także warzywa okopowe – seler, buraczek czerwony i marchew, które zajmują łącznie około pięćdziesiąt hektarów.

W Dobrzelinie znajduje się nowoczesny  obiekt  chłodniczo-przechowalniczy grupy  z  funkcjonalnym  zapleczem sortująco - pakującym i administracyjno-socjalnym. Zainwestowano w niego - wraz z kompleksowym wyposażeniem czterech komór chłodniczych z  elektronicznie kontrolowaną atmosferą - ponad siedem milionów zł.

Można w nim przechowywać około dwa tysiące ton warzyw wręcz w idealnych warunkach. Budynek składa się z przechowalni z czterema komorami przechowalniczymi oraz pomieszczeniami do przygotowania warzyw do sprzedaży.

W obiekcie wydzielono pomieszczenia socjalne i sanitarne dla pracowników oraz biuro. Powierzchnia obiektu wynosi tysiąc dziewięćset metrów kwadratowych. Ma on konstrukcję stalową obudowaną płytą warstwową.

Każda z komór przechowalniczych ma kubaturę 1612 metrów sześciennych, sortownia zajmuje 558 metrów kwadratowych. Na terenie działki wykonane zostały place parkingowe i drogi oraz waga samochodowa.

-  Dzięki tej inwestycji nasza grupa może zapewnić znacznie wyższej jakości towar, lepiej go przygotować i lepiej go spieniężyć , ale także pozyskiwać do współpracy okolicznych rolników i  dalej się rozwijać  - podkreślała Eleonora Kapusta, prezes Aury.

– Przedsięwzięcie to - tak jak wszystkie inne wydatki inwestycyjne w naszej grupie - w siedemdziesięciu pięciu procentach sfinansowane zostało ze  środków PROW czyli wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw w Unii Europejskiej. Przy pomocy pieniędzy  PROW-owskich  Aura zakupiła kombajn do zbioru pora i drugi kombajn do selera, marchwi i innych warzyw okopowych, wózki widłowe i około dwudziestu tysięcy skrzynek do warzyw.

– Podstawowym problemem dla naszej grupy jest zapewnienie odpowiedniej ilości warzyw z areału posiadanego przez grupę, który już nie powiększy się. Ilość ta pomimo bardzo dobrej wydajności z ha jest za mała, by utrzymać ciągłość sprzedaży – mówi prezes Eleonora Kapusta.

– Musimy skupować i kontraktować warzywa od okolicznych indywidualnych producentów. Trudnością jest dostosowanie jakości skupowanych warzyw do naszych wymagań. Rolnicy współpracujący z nami starają się dostarczać nam produkt odpowiedniej jakości bo zdają sobie sprawę, że taka współpraca przynosi obopólną korzyść.

Dostawcy warzyw mają gwarantowany zbyt po wcześniej określonych cenach, natomiast grupa zapewnia sobie ciągłość dostaw towaru. Dzięki staraniu członków naszej grupy o jak najwyższą jakość wyprodukowanych warzyw oraz uruchomieniu nowej linii do pakowania warzywa będą w większej ilości niż dotychczas sprzedawane w sieciach detalicznych, hipermarketach oraz wysyłane na eksport.

(rpf) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama reklama