21.8°C

partnerzy:

reklama
1/3

Wielkopolska: stodoła spłonęła po uderzeniu pioruna

Napisał  Maj 21, 2018

Nadeszła wiosna a wraz z nią burze i bardzo niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Jedna z takich burz podczas której miały miejsce liczne wyładowania atmosferyczne, przyniosła pożar stodoły w miejscowości Zbęchy (gm. Krzywiń).

Informacja o tym zdarzeniu wpłynęło do strażaków 16 maja o godzinie 18.38.

Zanim na miejscu pojawiły się wozy bojowe druhowie z miejscowej jednostki OSP, korzystając z hydrantu podawali 2 prądy wody tłumiąc ogień. Jednak gdy przybywały kolejne jednostki płomienie obejmowały już cały obiekt.

Wewnątrz zgromadzono słomę, siano oraz maszyny rolnicze. Ze względu na fakt, że w pobliżu stodoły były inne budynki początkowo działania gaśnicze musiały skupić się na ich obronie. Wraz ze wzrostem zaangażowanych sił i środków wzmacniano także działania w natarciu. O godz. 19.00 pożar zlokalizowano.

Ze względu na znaczne zniszczenie konstrukcji przeprowadzono konieczne prace wyburzeniowe i rozbiórkowe, po których rozpoczęto usuwanie tego co zniszczył ogień. W tym celu na teren akcji wprowadzono ładowarkę czołową oraz ciągniki z przyczepami. Wodę do gaszenia pożaru czerpano także z pobliskiego jeziora.

Po zapadnięciu zmroku teren prowadzonych działań oświetlono. Podczas akcji źle poczuła się właścicielka gospodarstwa. Strażacy udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy a później przekazali załodze zespołu ratownictwa medycznego.

Po niespełna 5 godzinach działania gaśnicze zakończono. Straty spowodowane przez żywioł oszacowano na ponad 40 tys. zł. W akcji udział wzięło 10 strażackich zastępów z KP PSP w Kościanie oraz jednostek OSP w Zbęchach, Łuszkowie, Turwi, Bielewie, Bieżyniu, Jerce, Krzywiniu i Racocie. Jednostka OSP Kościan odtworzyła gotowość bojową w siedzibie Komendy.

(rpf) Anna Kamińska / KP PSP Kościan

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama