Kalendarz imprez rolniczych w czerwcu – Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie fot. Paweł Pąk

Kalendarz imprez rolniczych w czerwcu – Śląsk, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie

Napisał  Maj 26, 2018

W kolejnym z cyklu kalendarzu imprez rolniczych na czerwiec, przedstawiamy ciekawe wydarzenia, które odbędą się na południu Polski. Zobacz, jakie targi odbywają się w Twojej okolicy, w jakich dniach pola, czy warsztatach możesz uczestniczyć!

Oczywiście, czerwiec obfituje w całej Polsce w wydarzenia organizowane przez firmy, jak pokazy i konferencje polowe, czy demo tour. My proponujemy z kolei też wydarzenia, organizowane przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Centra Doradztwa Rolniczego, czy samorządy lokalne.

Wczoraj proponowaliśmy Wam wydarzenia rolnicze w czerwcu w zachodnich województwach naszego kraju: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim (tu można wstawić link do poprzedniego tekstu). Tym razem zapraszamy na południe kraju.

06.06 - Seminarium naukowe pt. „Aktualna problematyka ekologicznego chowu bydła mlecznego” w Balicach 2018
Instytut Zootechniki-Państwowy Instytut Badawczy zaprasza do Balic wszystkich zainteresowanych ekologicznym chowem bydła. Na miejscu będzie można się sporo dowiedzieć na ten temat, poznać problemy i wyzwania stojące przed eko-producentami, ale też przed doradcami, czy jednostkami certyfikującymi. Zagadnienie będzie tu omówione kompleksowo, „z każdej strony”.

09-10.06 - XVIII Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Huculskiej oraz V Małopolskie Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi – „Szlakiem Konia Huculskiego” w „Klikowej” – Tarnów 2018
Do Małopolski zapraszamy też na czempionat konia huculskiego. Konie rasy huculskiej są wyjątkowo inteligentnymi i łagodnymi zwierzętami, dlatego często są używane w hipoterapii. To typowo polska rasa, której populacja w ostatnich latach została znacznie odbudowana. Warto wybrać się na tę imprezę do Tarnowa – same konie i ich prezentacja to niesamowita atrakcja.

9-10.06 - XII Krajowa Wystawa Czerwonego Bydła Polskiego – Szczyrzyc 2017
To impreza organizowana w gminie Jodłownik przez Urząd Gminy Jodłownik, Krajowy Związek Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Jodłowniku, Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie – Przedstawicielstwo w Krakowie, MIR Kraków, Małopolski ODR w Karniowicach, PZDR Limanowa. Organizatorów jest sporo, można więc liczyć na wysoką rangę imprezy i wiele atrakcji dla odwiedzających.

Do tego zapowiada się też, że na miejscu pojawi się liczne grono hodowców, a w trakcie wystawy swoje zwierzęta zaprezentuje wielu wystawców. Jesteś zainteresowany chowem i hodowlą bydła? Nie może Cię tam zabraknąć!

10.06 - Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów w Kielcach
XVIII edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” to plebiscyt na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

- W pierwszym etapie – w czasie finałów regionalnych – wyłonieni zostaną laureaci w czterech kategoriach: produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i produktów mieszanych oraz najlepsze dania i potrawy regionalne i tradycyjne – czytamy na stronie organizatora. Z nich, we wrześniu, w drugim etapie zostaną wybrane najlepsze produkty oraz potrawy i dania, które otrzymają nagrodę „PERŁA 2018” oraz “Klucz do Polskiej Spiżarni”.

23-24.06 - Dni Otwartych Drzwi – Boguchwała 2018 połączona z XX Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych
- Na wystawie będą prezentowane takie zwierzęta, jak bydło mięsne i mleczne, owce, kozy, konie, króliki, szynszyle, drób ozdobny i użytkowy oraz w tym roku jako ciekawostką, będą też alpaki. Na terenie naszego pola doświadczalnego będzie też zorganizowana wystawa maszyn rolniczych I przy okazji, w sobotę odbędzie się też parada buhajów – wymienia mgr inż. Stanisław Kawa, komisarz XX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

- Na miejscu,na odwiedzających czeka ok. 800 poletek doświadczalnych, w tym, poza typowymi uprawami rolniczymi, będą też zioła i sad tradycyjny. Poza pokazami polowymi, będzie też parada bryczek, zawody jeździeckie, mini-zoo i konkurs na najlepszy produkt podkarpacki – dodaje.

23-24.06 - XXXVIII Dni Otwartych Drzwi Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie
Śląski ODR w Częstochowie zaprasza do udziału w swojej imprezie – na miejscu pokaz maszyn rolniczych, ale też pokaz praktycznego zastosowania dronów w rolnictwie. Do tego wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, zwierząt hodowlanych, pokaz i prezentacja psów rasowych, czy prezentacja roślin na poletkach doświadczalnych.

Ale to nie wszystko! Na miejscu nie zabraknie też konferencji i seminariów merytorycznych, a na rozluźnienie przewidziano występy zespołów ludowych.

30.06-01 07 - Zagórzańskie Lato w Mszanie Górnej
Może mniej rolniczo, ale równie przyjemnie będzie można spędzić czas w Mszanie Górnej. Małopolski ODR w Karniowicach oraz Urząd Gminy w Mszanie Dolnej organizują festyn Zagórzańskie Lato. Odbędzie się on na stadionie KS Witów. A w jego trakcie: wybory miss, zabawy i gry dla dzieci, mnóstwo atrakcji i występów artystycznych, w tym w sobotę zabawa taneczna, a w niedzielę występ gwiazdy disco polo – Gołecki.

(rpf) Renata Struzik

reklama reklama reklama reklama reklama