Czy pieniędzy na restrukturyzację starczy dla wszystkich?  fot. Paweł Pąk

Czy pieniędzy na restrukturyzację starczy dla wszystkich? 

Napisał  Cze 05, 2018

Przypominamy: już za niecałe dwa tygodnie rusza nabór wniosków o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw! W tym roku uzyskanie wsparcia będzie jeszcze łatwiejsze.

Co się zmieniło w tegorocznym naborze wniosków względem ubiegłego roku - jakie ułatwienia zostały wprowadzone? I najważniejsze: czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich? 

Jak już wspominaliśmy wcześniej na naszym portalu, 18. czerwca br. startuje nabór o dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw. W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa postanowiła ułatwić rolnikom otrzymanie wsparcia, łagodząc pewne konieczne do spełnienia kryteria. Jakie?

Jakie ułatwienia? 
- W tegorocznym naborze wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw" najważniejsza zmiana dotyczy skrócenia terminu podleganiu ubezpieczeniu w KRUS oraz terminu nie prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla biuro prasowe ARiMR w odpowiedzi na nasze pytania.

Biorąc pod uwagę powyższe – teraz można być ubezpieczonym w KRUS tylko przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku o wsparcie na restrukturyzację gospodarstwa. Jest to zmiana bardzo znacząca – ubiegając się o to wsparcie w 2017 roku, trzeba było podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące. Oczywiście, w tym czasie nie można było prowadzić innej działalności gospodarczej. 

Jeśli chodzi z kolei o aktualne wytyczne w kwestii prowadzenia działalności gospodarczej – aktualnie wystarczy, że przez rok wstecz nie prowadziło się działalności wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pozostałe dotychczasowe kryteria nie zmieniły się. 

Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich? 

ARiMR uspokaja – w ramach tego wsparcia nie przewidziano żadnych limitów rocznych. Mówiąc prościej – dopóki pieniądze w budżecie na ten cel są (a jest ich wciąż naprawdę dużo), można ubiegać się o to dofinansowanie. Złagodzenie wymaganych kryteriów świadczy wręcz o tym, że pieniędzy jest tak dużo, że istnieje ryzyko, iż nie zostaną one wszystkie wykorzystane w tej perspektywie finansowej. A w takim przypadku albo przepadną albo uda się je przenieść na inny cel. Ale po co podejmować ryzyko, skoro można jeszcze wszystko rozdać?

- Limit środków na pomoc w "Restrukturyzację małych gospodarstw" w PROW na lata 2014-2020 wynosi ok. 3,3 mld zł. Zatem kwota ta wystarczy dla ok. 55 tys. gospodarstw. Tegoroczny nabór jest drugim z kolei naborem wniosków o takie wsparcie. Poprzedni został przeprowadzony w 2017 roku. Po weryfikacji złożonych wówczas wniosków okazało się, że do przyznania wsparcia kwalifikuje się ok. 8,4 tys. gospodarstw, a łączna kwota wsparcia wynosi ok. 506 mln zł. Zatem do wykorzystania pozostaje jeszcze ok. 2,8 mld zł – informuje nas w rozmowie biuro prasowe ARiMR.

Łatwo więc policzyć – skoro w ubiegłym roku dofinansowanie otrzymało tylko ok. 8,4 tys gospodarstw, a pieniędzy wystarczy dla kolejnych 55 tysięcy... to raczej małe są szanse, że budżet na to wsparcie się wyczerpie. Wiadomo – w tym roku liczba takich wniosków i udzielonego wsparcia na pewno wzrośnie, ale też raczej nie zdarzy się, aby było ich aż siedem razy więcej niż w zeszłym roku. 

Jaki z tego wniosek? Jeśli tylko kwalifikujesz się do uzyskania dofinansowania, nie ma się nad czym zastanawiać! Należy tylko przy tym pamiętać, aby odpowiednio dopełnić wszelkich formalności i prawidłowo wypełnić wniosek. Tylko to dzieli Cię od otrzymania wsparcia. A przecież 60 000 złotych piechotą nie chodzi. 

(rpf) Renata Struzik

reklama reklama reklama reklama reklama