IMAS Agri: Skrót ASF słabo rozpoznawalny wśród Polaków fot. Paweł Pąk

IMAS Agri: Skrót ASF słabo rozpoznawalny wśród Polaków

Napisał  Cze 08, 2018

Trzyliterowy skrót ASF pojawia się często w doniesieniach medialnych na temat Afrykańskiego Pomoru Świń. Pochodzi on od angielskiej nazwy tej choroby - African Swine Fever.

Z badań IMAS Agrii wynika co prawda, że większość Polaków słyszała o tej chorobie, a mimo to, nie jest im łatwo rozszyfrować ten skrót. Aż 90 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju nie wie, co on oznacza.

ASF to groźna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba wirusowa świń oraz dzików. Pomimo wysokiej śmiertelności zwierząt, choroba nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka, powoduje jednak znaczne straty w gospodarce rolnej. Co pewien czas ten temat jest poruszany w mediach ogólnopolskich, więc nic dziwnego, że o chorobie słyszało aż 75 proc. Polaków. Ten wynik wygląda podobnie w każdym z województw.

WYKRES 1

Inaczej jest ze skrótem ASF - tylko 10 proc. ankietowanych potrafiło podać jego właściwą definicję, a jego rozpoznawalność powiązana jest miejscem zamieszkania. Zdecydowanie lepiej radzą sobie mieszkańcy wschodniej i centralnej Polski, czyli tam gdzie częściej występują ogniska choroby – w województwie podlaskim rozpoznawalność skrótu ASF sięga 30 proc., a w lubelskim – 23 proc. Z kolei najmniejsza rozpoznawalność skrótu jest w województwie pomorskim (4 proc.).

WYKRES 2

Marcin Piwowarczyk, badacz z Instytutu IMAS International podsumowuje – „Im bliżej źródła zagrożenia, tym lepsza rozpoznawalność choroby. W tym przypadku oznacza znajomość skrótu, który stosowany jest zamiennie z pełną jej nazwą. Osoby niezainteresowane tematem – a jest ich więcej w województwach oddalonych od ognisk choroby - ich nie łączą."

(rpf) Informacja prasowa IMAS AGRI

reklama reklama reklama reklama reklama