logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
GUS: rolnicy zarabiają najwięcej ze wszystkich grup społecznych fot. Paweł Pąk

GUS: rolnicy zarabiają najwięcej ze wszystkich grup społecznych

Napisał  Cze 18, 2018

W ubiegłym roku sytuacja finansowa gospodarstw domowych w naszym kraju zacznie się poprawiła. Według danych GUS, to właśnie rolnicy zarabiają najwięcej, z wydają najmniej.

Według ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnim roku sytuacja finansowa rolników poprawiła się najbardziej ze wszystkich innych grup społecznych.

- Najwyższy przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na gospodarstwo domowe osiągnęły gospodarstwa domowe rolników oraz pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym – informuje GUS. Mówiąc prościej – po odliczeniu podatków oraz zaliczek na podatek dochodowych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, dochody gospodarstwa domowego rolników ze wszystkich źródeł są najwyższe. Według przedstawionych danych wynoszą one 6732 zł.

Największy wzrost dochodów u rolników
Według wyliczeń GUS, w minionym roku w gospodarstwach rolników indywidualnych dochody wynosiły ok. 1576 zł na osobę. Jest to wynik aż o 424 zł lepszy, niż w 2016 roku (+34%). Taka sytuacja to efekt zwiększonej produkcji zbóż, mleka, żywca wieprzowego, wołowego czy jaj przy jednoczesnych wyższych cenach żywności. Przykładowo, w 2017 roku ceny pszenicy, trzody i bydła były o ok. 7-8% wyższe, mleko podrożało aż o 25%. Do tego, koszt wytwarzania tej żywności nie uległ zmianie (np. ceny paliw, pasz, śor, itp.).

Warto wziąć też tu pod uwagę, że 2016 rok był wyjątkowo ciężki dla producentów roślinnych z uwagi na suszę, przez którą wielu rolników nie zebrało zadowalających plonów. W porównaniu, 2017 rok wychodził więc zdecydowanie na plus. A, jak wiadomo, sytuacja na rynku roślinnych płodów rolnych przekłada się bezpośrednio też na sytuację pozostałych producentów rolnych.

Rolnik na etacie, już nie w gospodarstwie
Jednak to niekoniecznie działalność rolnicza pomogła w osiągnięciu tego zaszczytnego miejsca na podium. Wprost przeciwnie – wielu domowników rolniczych gospodarstw indywidualnych nie uczestniczy już w tak dużym stopniu w pracach polowych. Podejmują się oni prac pozarolniczych, zatrudniając w przedsiębiorstwach zewnętrznych.

Jak wskazują ekonomiści, to właśnie w 2017 roku szczególnie widoczny był odpływ osób pracujących w gospodarstwach rolników indywidualnych (członków rodzin rolników) do innych sektorów zatrudnienia: przemysłu, czy usług.

Dzięki temu, zarobki takich osób są znacznie wyższe, niż wcześniej. To mogło znacząco wpłynąć na sytuację finansową indywidualnych gospodarstw rolnych. W analizowanym przez GUS 2017 roku dochód rolników był niemal równy średniej krajowej. A to, w porównaniu do 2016 roku spora „podwyżka”.

Oszczędny, jak rolnik
Warto przy tym zaznaczyć, że pomimo wzrostu dochodów członków gospodarstwa domowego rolników, nie stali się oni z tego powodu bardziej rozrzutni. - Najniższe wydatki odnotowano w gospodarstwach domowych rolników (868 zł), które były o 26,2% niższe od średnich wydatków dla gospodarstw ogółem (w 2016 r. – niższe o 28,0%) - informują eksperci z GUS.

Wśród wydatków, rolnicy w 2017 roku wydawali też najmniej na mieszkanie/użytkowanie domu i nośniki energii (ok. 17% całych dochodów).

Rolnicy mają najwięcej samochodów
Oczywiście, wciąż najwyższe dochody w kraju mają osoby prowadzące działalność gospodarczą. - Podobnie jak w latach poprzednich, najwyższy przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny (1919 zł) oraz przeciętne miesięczne wydatki (1368 zł) na osobę odnotowano w gospodarstwach osób pracujących na własny rachunek poza gospodarstwem rolnym. Dochód w tej grupie gospodarstw domowych był o 20,1% wyższy od średniego dochodu w gospodarstwach ogółem, a wydatki o 16,3% wyższe od średnich wydatków ogółem (w 2016 r. odpowiednio 21,6% i 16,2%) - podaje GUS w swoim opracowaniu.

Warto tu jednak zauważyć, że analizy GUS zakładają dochody na gospodarstwo domowe. Przy czym w gospodarstwie domowym osób pracujących na własny rachunek jest zazwyczaj mniej domowników (członków rodziny), niż w gospodarstwie domowym rolnika.

Mimo że osoby pracujące na własny rachunek mają dzięki tym zarobkom też najlepsze zaopatrzenie w sprzęt luksusowy, jak np. zmywarka czy kino domowe, to jednak właśnie rolnicy są najlepiej wyposażeni w rowery, motocykle i samochody.

(rpf) Renata Struzik

reklama