-1.4°C

UWAGA: Gwałtowna zmiana pogody! © Patryk Kośmider - Fotolia.com

UWAGA: Gwałtowna zmiana pogody!

Napisał  Cze 21, 2018

Pierwszy dzień lata przywita nas bardzo gwałtowną zmianą pogody. Pojawią się burze, silny wiatr i ulewne deszcze.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek przez Polskę od północnego-zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie front atmosferyczny, za którym napłynie dużo chłodniejsza masa powietrza.

- W czwartek temperatura wyniesie nawet 31°C w południowo-zachodniej i południowej części kraju, ale w kolejnych dniach spadnie poniżej 20°C, a na północy i północnym-wschodzie spadnie miejscami do 15°C, 16°C – informuje Anna Nemec, synoptyk IMGW-PIB.

Wraz ze zmianą pogody pojawią się gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru miejscami do 90 km/h, możliwe są również silniejsze porywy nawet do około 100 km/h i opady deszczu, lokalnie pojawi się też grad. Najbardziej odczuwalne prognozowane zjawiska będą czwartkowe popołudnie i noc z czwartku na piątek od Śląska przez Polskę centralną po Warmię i Mazury oraz na wschód od tej linii.

Po przejściu gwałtownych zjawisk atmosferycznych przewidyywane są przelotne opady deszczu, miejscami burze, ale już nie tak gwałtowne. Wzrośnie też prędkość wiatru, do 30 km/h w piątek, a na północy kraju 40 km/h, w porywach nawet do 60 km/h.

Kolejne dni przyniosą niewielkie osłabienie wiatru, chłodna pogoda utrzymywać się będzie prawie do połowy przyszłego tygodnia.

(rpf) Paweł Pąk

logo imgw

 Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl  

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama