24.4°C

partnerzy:

reklama
Mniejsze kwoty dopłat bezpośrednich za wnioski złożone po terminie  fot. Paweł Pąk

Mniejsze kwoty dopłat bezpośrednich za wnioski złożone po terminie 

Napisał  Cze 22, 2018

Rolnicy, którzy złożyli do 15 czerwca wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 otrzymają należne płatności w pełnej wysokości.

Natomiast ci, którzy nie zdążyli, muszą liczyć się z tym, że należne im płatności będą pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Ostatnim dniem przyjmowania wniosków jest 10 lipca. Wnioski oraz zmiany do wniosków, które zostaną złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Biura powiatowe ARiMR były czynne 15 czerwca do godz. 20, co było udogodnieniem dla tych, którzy czekali do ostatniej chwili.

2018 rok przyniósł istotną zmianę, bowiem wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich można składać w zasadzie tylko przez internet. Wyjątkiem są rolnicy, którzy prowadzą małe gospodarstwa. 

Mogli oni od 15 lutego do 14 marca złożyć oświadczenia w formie papierowej potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017.

Złożenie takiego oświadczenia ARiMR traktowało jako złożenie wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich.

Z tej formy skorzystało ok. 431 tys. rolników. Ci, którzy nie zdążyli złożyć oświadczenia do 14 marca, a chcą otrzymać należne mu dopłaty, muszą wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Od 15 marca do 21 czerwca rolnicy złożyli 892,88 tys. wniosków przez internet. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wydłużenie do 15 czerwca termin na złożenie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 r.

(rpf) Paweł Pąk / ARiMR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama