-1.4°C

Ardanowski: Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może fot. MRiRW

Ardanowski: Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może

Napisał  Cze 23, 2018

Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział: – Susza jest ekstremalna, a komisje nie działają. Tak być nie może.

Minister zadeklarował, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy oraz zaapelował do samorządów o jak najszybsze powoływanie komisji w gminach oceniających straty.

Minister oczekuje, że w przyszłym tygodniu takie komisje będą działały już w każdej gminie. - Najważniejszą w tej chwili sprawą jest szacowanie strat – podkreślił nowy szef resortu.

Wycena strat musi nastąpić, przed żniwami, które w br. są znacznie przyspieszone, ze względu na szybszy proces wegetacji roślin.

- Na blisko 2300 gmin w Polsce, które Instytut Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach określił jako dotknięte suszą, tylko w nieco ponad 200 gminach pracują komisje szacujące straty, czyli w mniej niż 10. procentach – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak informuje MRiRW ze strony nowo powołanego szefa resortu padł również apel bezpośrednio do rolników, aby domagali się powoływania komisji.

Na konferencji podsekretarz stanu Rafał Romanowski przedstawił aktualną sytuację związaną z suszą w Polsce.

- IUNG w Puławach analizuje dane zebrane z ponad 660 stacji pomiarowych w Polsce – poinformował wiceminister i dodał, że według tych danych, w niektórych regionach straty w plonach mogą sięgać ponad 40%.

- Ta susza wymaga działań nadzwyczajnych, a do uruchomienia takiej pomocy niezbędne jest oszacowanie strat – podkreślił minister Ardanowski. 

- W ciągu najbliższych kilkunastu dni przedstawię nowe, atrakcyjne i ważne propozycje dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich – zadeklarował minister Ardanowski i dodał że zasoby obszarów wiejskich i rolnictwa mogą być wielką szansą dla rozwoju gospodarczego.

- Jako jeden ze współautorów programu rolnego PiS czuję się szczególnie odpowiedzialny za jego realizację, bo to Suweren go zaakceptował i dał nam możliwość jego realizacji – stwierdził minister Ardanowski.

Minister kilkakrotnie ponowił apel o powoływanie komisji szacujących straty powstałe w wyniku suszy podkreślając przy tym, że te straty nie wynikają z winy rolników, a pomoc dla nich jest w tej sytuacji niezbędna. Konieczność szybkiego szacowania strat jest również niezbędna ze względu na opracowanie zakresu pomocy, która udzielana jest ze środków publicznych.

- To są pieniądze podatników, nas wszystkich i dlatego wszystko musi być przejrzyste, jasne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

(rpf) Paweł Pąk / MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama