-1.4°C

1/2

Polska podzielona... suszą

Napisał  Lip 05, 2018

Susza nie oszczędza plantacji, szczególnie tych na północy kraju. Wyraźnie zaznacza się tu podział na „wysuszoną” do granic możliwości Polskę północną i południową o zdecydowanie lepszym bilansie wodnym w glebie.

Na Pomorzu, i w zachodniopomorskim jest już zagrożonych ponad 80% powierzchni upraw zbóż jarych!

Jest już kolejny raport Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa dotyczący zagrożenia suszą w Polsce. Najbardziej na niedobór wody zagrożone są plantacje zbóż jarych (aż 40% powierzchni upraw w Polsce!), roślin bobowatych, zbóż ozimych i krzewów owocowych (ok. 29%). Wyraźnie widać tu też podział na „bardzo suchą” Polskę północną i południową z wilgotnością gleby na zdecydowanie lepszym poziomie.

- Tu u nas widać skutki braku wody. Praktycznie wyszliśmy z zimy w gorące upalne lato. Przy bardzo wysokich temperaturach, w czerwcu tutaj w Strzelcach spadło 7,3 mm w ciągu całego miesiąca. Niestety widać to na polach. Oczywiście w różnych częściach kraju różnie to wyglądało. Ale w naszym oddziale w Borowie w Wielkopolsce w maju odnotowano 9 mm opadów, a koło Torunia 12 mm. Krótko mówiąc, to są absolutnie niezadowalające wyniki dla rozwoju roślin - podkreśla Wojciech Błaszczak, prezes zarządu HR Strzelce.

Zboża jare w najgorszej sytuacji

- Od 1 maja do 30 czerwca 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Na terenie Polski suszę notowano w 13 województwach, w 4 z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę notowano na powierzchni 40,28% gruntów ornych w kraju. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj.: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (od 67,07% do 81,89% gruntów ornych tych województw) – zauważają eksperci IUNG.

Podobnie, w bardzo złej sytuacji są też zboża ozime w 11 województwach. Ogólnie w kraju zagrożonych jest już niemal 29% powierzchni upraw. Podobnie, jak w przypadku zbóż jarych, tak i tu najgorsza sytuacja jest w województwach położonych od centrum na północ kraju.

- U nas jeszcze nie jest najgorzej, ale już zaczyna być problem. Tam, gdzie jest słabsza ziemia dopiero widać, że zboża siadają. Jeśli popada, to nie będzie dużych strat. Pod koniec maja był taki dzień, że 40 litrów w ciągu doby spadło i to uratowało uprawy. Ale też nie w całym województwie, tylko rejonami. Na tą chwilę na dobrych polach wygląda to nieźle – podkreśla Jan Jaciw, zarządca gospodarstwa Paluzy Sp.z o.o. W Paluzach (woj. warmińsko-mazurskie).

Wszystkie uprawy zagrożone suszą

W przypadku bobowatych, na północy kraju zagrożonych jest od niemal 25% do 69%. najgorzej sytuacja przedstawia się w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i podlaskim. Podobnie źle sytuacja wygląda w przypadku krzewów owocowych. Rzepak też mocno ucierpiał.

- W tym okresie raportowania odnotowano kolejny już raz suszę rolniczą w uprawach rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach notowano w 11 województwach. Na terenie kraju suszę wśród tych upraw notowano na powierzchni 17,82% gruntów ornych – podaje IUNG w swoim raporcie.

Jest to jednak średnia wartość. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że w województwach, w których jest najgorszy bilans wodny, zagrożonych jest już niemal połowa powierzchni upraw. I tak, w zachodniopomorskim jest to 47% zagrożonych plantacji, w pomorskim 42%, a w kujawsko-pomorskim 38%.

- U mnie jest bardzo sucho. Rośliny usychają, wypadają... Jak żniwa zawsze były 25. lipca, tak w tym roku 10. lipca, a może i 5. lipca będziemy kosić rzepaki, jeśli taka pogoda się utrzyma, jeśli nie popada. I na pewno będzie zniżka plonów. Jak duża? Zobaczymy, jaki będzie dalszy przebieg pogody. Jeśli popada, to buraki uratuje, ale zboża i rzepaki to już nie. W Porównaniu do poprzedniego roku to słabiutko będzie – mówi Pan Krzysztof z miejscowości Pomarzany (woj. łódzkie).

Południe w dobrej kondycji

Jak podaje IUNG, zagrożone suszą są wszystkie uprawy, które instytut monitoruje - poza wyżej wymienionymi również warzywa, ziemniaki, tytoń, chmiel czy kukurydza. Najgorzej, według analizowanych danych sytuacja we wszystkich uprawach przedstawia się na Pomorzu.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na południu Polski. Według danych IUNG, w województwie małopolskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim nie odnotowano zagrożenia suszą w żadnej z ww. upraw.

(rpf) Renata Struzik

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama