-1.4°C

Ceny jęczmienia rekordowo wysokie fot. Paweł Pąk

Ceny jęczmienia rekordowo wysokie

Napisał  Lip 09, 2018

Końcówka sezonu 2017/18 przyniosła ze sobą rekordowo wysokie ceny jęczmienia. W porównaniu do ubiegłego sezonu, w czerwcu 2018 r. ceny były wyższe aż o 100 zł za tonę.

Aktualnie ziarno wciąż jest drogie, mimo, że na krajowym rynku pojawiają się już dostawy z tegorocznych żniw.

Aktualnie z uwagi na suszę zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej, ceny zbóż są wyjątkowo wysokie. Szczególnie w porównaniu do ubiegłego sezonu, kiedy z uwagi na dobre zbiory, ceny poszybowały w dół. Wśród zbóż wyróżnia się jęczmień, za którego w ostatnim czasie dostawcy dostają bardzo dobrą cenę.

- Na rynku pojawia się coraz więcej jęczmienia ze zbiorów 2018 r. Nabywców jest sporo, cena również jest wysoka – komentuje Renata Barczyk, makler Warszawskiej Giełdy Towarowej. - Problemem jest gęstość hektolitrowa. Oferowana cena dotyczy bowiem gęstości 62 kg/hl, a średnia gęstość uzyskiwana na polach to 56-57 kg/hl. Większość transakcji zakupu, zwłaszcza przy zachodniej granicy, dotyczy eksportu do Niemiec, a więc zastosowane potrącenia są bardzo wysokie. Trzeba na to zwrócić uwagę podpisując umowy sprzedaży – przestrzega.

Jęczmień o 100 zł droższy, niż przed rokiem!

Jak podkreśla Wiesław Łopaciuk, ekspert z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny jęczmienia są wysokie. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę na fakt, że w sezonie 2016/17 były one bardzo niskie, dlatego ta różnica między sezonem aktualnym i poprzednim jest tak duża.

- Różnica w cenie jęczmienia pomiędzy sezonem 2017/18 i poprzednim wynosiła blisko 100 zł, chociaż ostatnio zmalała do jakichś 50-60 zł w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu – zauważa Wiesław Łopaciuk.

Ceny jęczmienia zależne od innych cen zbóż paszowych

Ceny jęczmienia są powiązane z cenami zbóż paszowych, w tym kukurydzy. A w ostatnich latach wystąpiły duże wahania zbiorów kukurydzy. W 2015 r. mieliśmy niskie zbiory kukurydzy z uwagi na suszę, która w wielu miejscach w kraju zniszczyła całe plantacje. To skutkowało wzrostem cen tego ziarna. W 2016 r. producenci zebrali sporo ziarna, przez co ceny poszybowały w dół. Z kolei w ubiegłym roku kukurydzy było mniej, więc ceny poszły w górę. Pojawiło się więc większe zapotrzebowanie na inne zboża paszowe. Zyskał na tym jęczmień, którego ceny już na początku bieżącego sezonu zaczęły wzrastać.

- Wysokie ceny to też po części efekt spodziewanej sytuacji na światowych rynkach w nowo rozpoczętym sezonie. Będziemy mieli do czynienia z dużo większym spadkiem nadwyżek i zapasów na rynku zbóż paszowych i konsumpcyjnych – zauważa Wiesław Łopaciuk.

Średnie ceny znacznie wyższe

Średnia cena jęczmienia w okresie lipiec 2017 – maj 2018, według danych meldunkowych Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 619 zł/tonę. W porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2016/17 była ona o 4,8% wyższa. Co prawda nie jest to bardzo duża różnica, jednak biorąc pod uwagę, że w czerwcu ceny poszły znacznie w górę, również średnia za cały sezon będzie wyższa. A co za tym idzie, różnica pomiędzy bieżącym, a poprzednim sezonem się pogłębi. 

- Na początku sezonu, kiedy gro skupu ma miejsce, ceny nie różniły się za bardzo. Nawet we wrześniu 2016 r. ceny były wyższe niż we wrześniu 2017 – podkreśla Wiesław Łopaciuk. - Ale zaraz potem, w sezonie 2016/17 ceny poleciały w dół poniżej 600 zł/tonę. Dopiero pod koniec zaczęły iść w górę. A w obecnym sezonie one od razu poszły w górę do poziomu ponad 660 zł/tonę w listopadzie i grudniu. Wiadomo, że wpływ na ceny w miesiącach bezpośrednio po żniwach ma zbiór, kiedy są największe dostawy. Wtedy są one najniższe, dlatego na razie ta różnica średniej ceny wynosi tylko niecałe 5% - dodaje. 

(rpf) Renata Struzik

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama