-1.4°C

Lipiec bez upałów i z opadami powyżej normy – prognozuje IMGW fot. fotolia

Lipiec bez upałów i z opadami powyżej normy – prognozuje IMGW

Napisał  Lip 10, 2018

Aura w lipcu powinna być już bardziej łaskawa dla rolników – wynika z sezonowej prognozy pogody długoterminowej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował sezonową prognozę pogody na lipiec. Według niej, możemy spodziewać się, że temperatury nie powinny już do końca miesiąca przekraczać 30º C, a suma opadów (przynajmniej w niektórych częściach kraju) wzrośnie, a nawet będzie powyżej normy.

Opady powyżej normy

Według przygotowanych przez IMGW aktualnych wyliczeń i prognoz, opady będą powyżej normy, szczególnie w centralnej części kraju. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla rolników. Według wcześniejszych prognoz sezonowych, tych opadów w lipcu miało być mniej.

- Teraz w końcu pierwszy raz od dawna, pojawiła się pozytywna informacja. Sezonowe modele meteorologiczne mówią, że opady w lipcu będą powyżej normy. W związku z tym, możliwe, że sytuacja hydrologiczna się poprawi – potwierdza Grzegorz Walijewski, synoptyk hydrolog IMGW.

Suma opadów w lipcu ma więc być powyżej normy, a normą w tym miesiącu jest 52-88 mm. Według meteorologów IMGW, średnio w każdej dekadzie lipca będzie po około 4 dni z opadem. A to jest już całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę dotychczasową aurę.

Temperatury niższe, czyli w normie

Temperatura powietrza do końca lipca nie powinna przekroczyć 30º C. Możliwe więc, że miesiąc ten nie będzie już aż tak gorący, jak dwa poprzednie.

- Dla całej Polski prognozowana jest średnia temperatura w normie, czyli mniej więcej od 18-20º C. Nasi klimatolodzy uważają, że zarówno w drugiej, jak i trzeciej dekadzie lipca temperatura maksymalna nie powinna przekroczyć 30º C – podkreśla Grzegorz Walijewski. - Druga dekada tego miesiąca ma być najcieplejsza z maksymalnymi temperaturami 29-30º C. W pozostałej części miesiąca będzie ok. 20-27º C – dodaje.

Na dwoje babka wróżyła

Sytuacja na polach w wielu regionach kraju jest wręcz tragiczna, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Polska podzielona... suszą”. W wielu miejscach w kraju to susza, nie rolnik, zbierze żniwa. Zdarza się, że niektóre plantacje zbóż producenci decydują się zaorać, ponieważ koszty zbioru byłyby nieopłacalne. W innych, wciąż oczekują na komisje szacujące straty.

Zapowiadany deszcz w tym momencie na plantacjach zbóż w zachodniej i centralnej Polsce raczej już nie pomoże, kłosy są już w pełni wytworzone, ziarniaki również. Wprost przeciwnie – aktualnie opady mogą spowodować rozwijanie się chorób grzybowych na kłosach. A to z kolei w konsekwencji obniży jakość i wartość ziarna. W niektórych przypadkach, może je wręcz wyeliminować z rynku, jeśli w zbożu będą mykotoksyny.

Opady deszczu pomóc mogą jeszcze m.in. kukurydzy, burakom cukrowym, warzywom czy owocom. W tym przypadku będą one miały zbawienny wpływ. Aktualna sezonowa prognozy pogody na lipiec jest więc bardzo optymistyczna, ale dla producentów ww. roślin uprawnych oraz hodowców bydła. Ci drudzy również mocno ucierpieli z powodu suszy – krowy na pastwiskach muszą być dokarmiane, ponieważ trawa powysychała, będzie więc też zdecydowanie mniej kiszonek (w wielu regionach kraju nie było drugiego pokosu, a i trzeci stoi pod znakiem zapytania) i mniej zboża paszowego.

Sprawdzalność prognozy sezonowej jest... statystyczna

Oczywiście, stosowane modele meteorologiczne są to formy obliczeń na podstawie różnych czynników, które mają miejsce aktualnie i miały w ubiegłych latach. Jest to prognoza, której sprawdzalność nie jest tak wysoka, jak w przypadku prognoz krótkoterminowych.

- Prognozy sezonowe przygotowywane są na podstawie różnych modeli statystycznych, więc i sprawdzalność ich jest statystyczna, a więc zdecydowanie gorsza, niż prognoz krótkoterminowych. Ale jest jakiś trend, jest światełko w tunelu – podkreśla Grzegorz Walijewski.

(rpf) Renata Struzik

logo imgw 

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl  

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama