12.3°C

partnerzy:

reklama
1/13

Przemysław Podlewski: „Jestem Rolnikiem. Jestem z tego dumny”

Napisał  Lip 15, 2018

Przed kilkoma dniami odwiedziliśmy gospodarstwo Przemysława Podlewskiego - laureata konkursu „Jestem Rolnikiem. Jestem z tego dumny”

38-letni Przemysław Podlewski z Żabieńca (gm. Bądkowo, pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie) prowadzi wraz z rodziną 27-hektarowe gospodarstwo rolne. W codziennej pracy na roli pomagają 17-letni syn Kacper, żona Katarzyna oraz 12-letnia córka Weronika.

Nieraz szybka decyzja zapewnia sukces
Gospodarz z Kujaw zgłosił swój udział w konkursie „Jestem Rolnikiem. Jestem z tego dumny” przesyłając film, w którym wystąpił syn Kacper, prezentujący gospodarstwo, czyli to, z czego dumna jest cała rodzina Podlewskich. Film został przygotowany pod wpływem impulsu, bardzo spontanicznie, to widać, ale tak jak w pracy na roli, nieraz szybka decyzja zapewnia sukces. Niezmiernie miło było nam wręczyć nagrodę główną w konkursie, czyli środki ochrony roślin Syngenta, kamerę Blaupunkt oraz pakiet upominków.

Uprawa to podstawa
– Z dwudziestu siedmiu hektarów w gospodarstwie, 6,5 ha stanowi wymłócony już w tym roku rzepak odmiany Exclusive (2,8 kg/ha), którego plon kształtował się na poziomie 3 t/ha
– opowiada Przemysław Podlewski – natomiast na polu o areale 5,2 ha zasialiśmy buraki cukrowe odmiany Silesia (1 jednostka/ha), pszenicy udało się zasiać 6 hektarów – odmiana Hondia (180 kg/ha), a jęczmienia aż 9 ha odmiany Basic (170kg/ha) – dodaje rolnik z Żabieńca.

Bizon Z056 – kolejny członek rodziny
– Maszyna, z którą związanych jest najwięcej emocji, to kombajn zbożowy Bizon Z056, obecny w naszej rodzinie już od ponad 20 lat
– wspomina Przemysław – mamy też ciągniki: Ursus 914, Ursus C-355, Case 5150 oraz wiele maszyn rolniczych między innymi: kombajn buraczany Stoll v202,agregat uprawowo-siewny, Cyklop, a także siewnik do buraków RAU, rozsiewacz Amazone, a także głębosz „made in garaż” i wiele innych – dodaje dumny rolnik 

Niezbyt udany rok
– Ten rok może nie należy do najlepszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę zaistniałą suszę, która przeszkodziła w rozwoju roślin. Ten rok jednak nie jest najgorszy, bywało trudniej. Na pełne podsumowanie sezonu przyjdzie czas dopiero po tegorocznych żniwach – podsumowuje Przemysław Podlewski.

rpf) Paweł Pąk

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama