12.6°C

partnerzy:

reklama
Będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich? © vaitekune - Fotolia.com

Będą umowy kontraktacyjne dla producentów owoców miękkich?

Napisał  Lip 16, 2018

Trwają prace nad projektem umowy kontraktacyjnej. Producenci owoców miękkich wraz z przetwórcami przygotowują go we współpracy z MRiRW – zapowiada na Twitterze resort rolnictwa.

Czy rozwiąże to problem niskich cen w skupach, na który skarżą się plantatorzy?

Sadownicy alarmują: ceny owoców w skupach utrzymują się na katastrofalnie niskim poziomie. Na ten problem skarżą się m.in. plantatorzy malin, wiśni, jagód i porzeczek. Rolnicy postanowili walczyć o swoje i zorganizowali akcje protestacyjne w różnych częściach kraju.

Ostatnio, głośnym echem odbił się protest rolników w Warszawie, który połączył producentów owoców, warzyw i hodowców świń. Zobacz relację z tego wydarzenia tutaj.

Jednym z ważniejszych postulatów protestujących w stolicy było podniesienie niskich cen owoców przeznaczonych do przetwórstwa. MRiRW zapowiada powstanie projektu umowy kontraktacyjnej.

Jak czytamy na Twitterze resortu rolnictwa, przygotowują go wspólnie sadownicy i przetwórcy, we współpracy z ministerstwem. – Zaproponują także termin, do którego takie umowy miałyby być podpisane oraz sankcje za nie wywiązywanie się z tego obowiązku – podaje resort rolnictwa.

To odpowiedź na postulaty plantatorów, którzy skarżą się, że już od lat bezskutecznie starają się o uregulowanie rynku owoców miękkich.

Elżbieta Mikołajczyk, źródło: MRiRW / twitter.com

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama