12.7°C

partnerzy:

reklama
Do piątku będzie bardzo ciepło i deszczowo © Petra Ballhause - Fotolia.com

Do piątku będzie bardzo ciepło i deszczowo

Napisał  Lip 17, 2018

Pogoda z ostatnich dni – z opadami deszczu i burzami utrzyma się w całej Polsce do czwartku. Potem deszcz zacznie powoli ustępować z zachodu.

Czy to faktycznie poprawi sytuację hydrologiczną w kraju i jak będzie kształtowała się pogoda w ciągu najbliższych 30 dni? Mamy najświeższe informacje! 

Dzisiaj zachmurzenie w niektórych miejscach kraju będzie duże. Wciąż będzie padał deszcz, na północy i zachodzie może być nawet silny. Miejscami wystąpią burze, lokalnie z gradem. Opady do 20-25mm, a na Suwalszczyźnie, częściowo na Mazurach, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce może być nawet do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 21º C na zachodzie i Śląsku, do 24º C w części północno-wschodniej i na wschodzie. Chłodniej w miejscowościach podgórskich oraz na Wybrzeżu. Najbliższej nocy, podobnie jak minionej, duże zachmurzenie i opady, miejscami burze. Będzie ciepło – od 15º C do 18º C.

- W środę zachmurzenie duże, na Mazurach i Podlasiu mogą być przejaśnienia. Prognozujemy silne i umiarkowane opady deszczu oraz burze. W czasie burz na Mazowszu i Lubelszczyźnie może spaść nawet do 40 mm deszczu. Maksymalna temp 19-22º C na południu, zachodzie i w centrum do 27-29º C na wschodzie i północnym wschodzie kraju – mówi Maria Waliniowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Od czwartku więcej przejaśnień

W czwartek i piątek wciąż zachmurzenie będzie spore, ale miejscami mogą pojawiać się już większe przejaśnienia. Opady deszczu będą już raczej tylko przelotne. W czwartek jeszcze na wschodzie, a w piątek na północnym wschodzie mogą wystąpić burze, lokalnie z gradem.

Noc będzie ciepła z temperaturą 13-18º C, a w dzień w czwartek od 21-23º C na południu, zachodzie i nad morzem, do 25-27º C na wschodzie kraju. Na Mazowszu lokalnie temperatura podskoczy do 29º C. W piątek od 24º C na Pomorzu i miejscami na południu, do 27º C na Mazowszu.

- Za to w weekend będzie piękna słoneczna pogoda z temperaturą od 24º C do 27º C, przelotny deszcz może się zdarzyć jedynie na Lubelszczyźnie. W niedzielę na zachodzie i południu pojawi się już więcej przelotnych opadów deszczu. Za to wciąż będzie ciepło, w granicach 23-26º C – prognozuje synoptyk Maria Waliniowska.

Sytuacja hydrologiczna, pomimo opadów, bez większych zmian

Jak do tej pory, sprawdza się prognoza pogody na lipiec, która mówi, że opadów w tym miesiącu będzie więcej. O prognozie na lipiec przeczytasz w artykule pt. „Lipiec bez upałów i z opadami powyżej normy – prognozuje IMGW”. Deszcz pada praktycznie codziennie, w całej Polsce. Co prawda więcej było opadów w północno-wschodniej części kraju: w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, a także w południowej i południowo-wschodniej części – w podkarpackim i małopolskim. Tu sytuacja hydrologiczna się poprawiła.

- Trochę gorzej sytuacja się przedstawia w południowo-zachodniej części Polski, czyli na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Co prawda tu również padało, ale nie aż tyle, aby zasoby wodne się odbudowały w rzekach. I tak też pozostanie – pomimo że opady wystąpią w całej Polsce, to w tych regionach będą one najsłabsze – zauważa Grzegorz Walijewski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W pozostałej części kraju faktycznie porządnie popada. Sytuacja hydrologiczna w kraju będzie więc stabilna – przynajmniej przez najbliższe 5 dni nie będzie się ona pogarszać, a w południowej i centralnej Polsce może się nawet poprawić (w poniedziałek w centrum miało spaść nawet 40 mm).

Jaka pogoda do 20 sierpnia?

Temperatura ma być wysoka, ponad normę, a z kolei opady już w normie. Do tej pory lipiec wcale nie był taki ciepły,ale trzecia dekada tego miesiąca oraz dwie pierwsze dekady sierpnia będą z temperaturami powyżej normy. Opady z kolei w normie – więcej będzie tych burzowych, niż jednostajnych, niżowych.

Będą więc one punktowe. Przez najbliższych 30 dni sytuacja hydrologiczna będzie więc raczej stabilna. Czyli bez zmian – gdzie susza jest, tam raczej pozostanie. Ale przynajmniej nie będzie się pogarszać.

(rpf) Renata Struzik

logo imgw 

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl  

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama