12.6°C

partnerzy:

reklama
Zatrzymano 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin ⓒ Tyler Olson - Fotolia.com

Zatrzymano 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin

Napisał  Lip 17, 2018

360 ton nielegalnych środków ochrony roślin zatrzymanych zostało w wyniku 4-tygodniowej międzynarodowej operacji pod kryptonimem „Silver Axe III”.

Akcja kierowana była przez EUROPOL. Brało w niej udział 27 krajów, w tym Polska.

W Polsce intensywne kontrole prowadzili inspektorzy PIORIN. Objęły one przejścia graniczne, targowiska, drogi, punkty obrotu środkami ochrony roślin, a także gospodarstwa rolne. Działania w tej sprawie prowadziły również organy Krajowej Administracji Skarbowej i policja. W efekcie tej akcji wykryto ponad 26 ton nielegalnych środków ochrony roślin.

Główny inspektor Andrzej Chodkowski ocenia, że „zakończona operacja z sukcesem dowiodła gotowość do podejmowania efektywnej międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania nielegalnych środków ochrony roślin, jak również doskonałego współdziałania organów PIORIN, KAS i policji”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do ochrony upraw stosować można wyłącznie środki dopuszczone do obrotu przez resort rolnictwa. Należy je nabywać w miejscach, które są uprawnione do sprzedaży tego rodzaju produktów, nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Preparaty pochodzące z nielegalnych źródeł mogą zawierać substancje chemiczne stanowiące duże zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk, źródło: PIORIN

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama