3.4°C

partnerzy:

reklama
Pszczelarze domagają się cofnięcia neonikotynoidów fot. Paweł Pąk

Pszczelarze domagają się cofnięcia neonikotynoidów

Napisał  Lip 20, 2018

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego domaga się cofnięcia zgody na stosowanie środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów w uprawach rzepaku ozimego.

Jak podaje RMF FM, pszczelarze wystosowali list do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Domagają się pilnego spotkania z ministrem, w którym uczestniczyć miałby również minister środowiska Henryk Kowalczyk.

- Protestujemy wobec faktu czasowego dopuszczenia zapraw nenikotynoidowych do stosowania w uprawach rzepaku ozimego i trybu podejmowania decyzji w tak ważnej sprawie. (…) Zostaliśmy nieoficjalnie poinformowani o takim zamiarze w dzień jego ogłoszenia, ale wówczas nie było możliwości na merytoryczne odniesienie się do tego tematu - podaje Polski Związek Pszczelarski.

Pszczelarze przypominają, jak dużym zagrożeniem dla pszczół są ich zdaniem neonikotynoidy. - Zależy nam na tym, aby w środowisku życia naszych pszczół było jak najmniej szkodliwych środków chemicznych, co z pewnością wpłynie korzystnie na zdrowie pszczół i innych owadów zapylających, ale także na zdrowie konsumentów płodów rolnych – podkreśla Polski Związek Pszczelarski.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / źródło: Polski Związek Pszczelarski/ RMF FM

reklama reklama