12.7°C

partnerzy:

reklama
Szykujmy się na powrót upałów! ⓒ brszattila - Fotolia.com

Szykujmy się na powrót upałów!

Napisał  Lip 21, 2018

W trakcie najbliższych 4 dni - od soboty do wtorku możemy spodziewać się klasycznego lata. Czyli będzie ciepło, przelotne deszcze i burze, ale bez bardzo gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie miały miejsce w ostatnich dniach.

Za to od środy powrócą upały i gdzieniegdzie intensywnych burz z ulewami.

W sobotę prawie w całym kraju nie będzie padać. Jedynie na południowym wschodzie, czyli na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Podbeskidziu i w Małopolsce mogą się pojawić przelotne opady deszczu. Będą one słabe, opad wyniesie max 10 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane. Temperatura wyniesie od 24º C na wschodzie i miejscami w centrum, do 27º C na zachodzie kraju. Do tego, wiatr będzie słaby.

- Te zapowiadane opady będą już słabsze. W ostatnich dniach mieliśmy dobowe sumy opadów przekraczające nawet 100 mm w rejonie Podhala i Podbeskidzia. Te będą zdecydowanie mniejsze. Będzie tez sporo słońca, zwiększy się parowanie, a z uwagi na suche powietrze, będzie ono bardziej skuteczne – zapowiada Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W niedzielę będzie nieznacznie cieplej – od 24º C na wschodzie do 28º C na zachodzie. W centrum i na południu mogą się pojawić przelotne opady deszczu. W rejonie Karpat i w miejscowościach podgórskich synoptycy prognozują burze, w trakcie których może spaść do 20 mm deszczu, a lokalnie może pojawić się też grad. W trakcie burz, punktowo mogą wystąpić intensywne ulewy.

Od poniedziałku powrót deszczu, ale już tylko przelotnego

W poniedziałek na znacznym obszarze kraju będzie możliwy przelotny deszcz. Będą to opady chwilowe, niezbyt intensywne. Burze możliwe będą w rejonie Kaszub, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Temperatura od 23º C na Suwalszczyźnie do 27º C na Śląsku i w Wielkopolsce.

We wtorek możemy się spodziewać zmiennego zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu w prawie całym kraju. Jedynie na Mazowszu będzie sucho. Za to na południu: od Górnego Śląska po Podkarpacie wystąpią również burze. Temperatura od 22º C na Podlasiu i Mazurach, do 27º C na Ziemi Lubuskiej.

Od środy powrócą upały

- Środa upłynie nam z przelotnymi opadami deszczu niemal w całym kraju, poza Pomorzem. W centrum, na wschodzie oraz na południu lokalnie wystąpią również burze. Będzie bardzo ciepło - od 25º C na północy i wschodzie, do 29º C na zachodzie – prognozuje synoptyk Mateusz Barczyk.

Czwartek i piątek podobny pod względem opadów. W tym czasie burze mogą się wiązać z lokalnymi ulewami. Według aktualnych prognoz, najwięcej możemy się ich spodziewać w Polsce północnej i centralnej. - Zrobi się też upalnie. Temperatura w piątek sięgnie już 30º C – podkreśla synoptyk Mateusz Barczyk .

Poziom rzek wraca do normy, sytuacja hydrologiczna już lepsza

Sytuacja hydrologiczna najgorzej przedstawia się wciąż na południu: w Małopolsce i na Śląsku. W tej chwili już powoli są tam notowane spadki poziomu wód w rzekach.

W tej chwili ostrzeżenia II stopnia są wciąż dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Powstała tam fala wezbraniowa na Wiśle, która przesuwa się w dół rzeki. We wtorek zapewne dotrze do Warszawy. Ostrzeżenia II stopnia są również w woj. łódzkim na Pilicy i Bzurze. Stan wody w rzekach podniósł się na znacznym obszarze kraju. Stan alarmowy przekroczony jest tylko na jednej rzece na południu kraju, ale stan ostrzegawczy na ok 20.

- W kolejnych dniach będzie poprawa na tych dopływach. Jeżeli wystąpią jakieś lokalne przelotne opady deszczu, to nie będą one tak groźne i wysokie, jak to, co było w ostatnich dniach – podkreśla Izabella Adrian, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostatnie deszcze znacznie poprawiły sytuację hydrologiczną w kraju – susza jak na razie nie zagraża rolnikom, lokalne podtopienia również. Miejsca, w których stan wody znacznie się podniósł, powinien lada dzień powrócić do normalnego poziomu.

(rpf) Renata Struzik

logo imgw 

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl  

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama