23.2°C

partnerzy:

reklama
Program azotanowy lada dzień wchodzi w życie fotolia

Program azotanowy lada dzień wchodzi w życie

Napisał  Lip 23, 2018

Program azotanowy obowiązuje na obszarze całego kraju od 26 lipca – przypomina resort rolnictwa. Ma pomóc w ochronie wód przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez azotany, które pochodzą ze źródeł rolniczych.

W programie azotanowym określone są m.in. zasady prawidłowego nawożenia azotem, warunki i sposoby, na podstawie których dozwolone jest wykorzystanie nawozów w rolnictwie. A także terminy, w czasie których rolnicze wykorzystanie nawozów jest zgodne z prawem. W programie przedstawiono też warunki, jakie trzeba spełnić przy przechowywaniu odchodów zwierząt.

Rolnicy muszą przestrzegać wymagań programu azotanowego od 26 lipca. Są jednak wyjątki. Wymagania dotyczące obowiązku sporządzania nawożenia azotem zaczną obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

- Przepisy odnoszące się do obowiązku dostosowania powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym (…) zaczną obowiązywać podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 210 DJP z dniem 31 grudnia 2021 r., a podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt w liczbie mniejszej lub równiej 210 DJP z dniem 31 grudnia 2024 roku – podaje ministerstwo rolnictwa.

Program azotanowy jest wypełnieniem wymogów Dyrektywy 91/676/EWG z 12 grudnia 1991 roku oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 20 listopada 2014 r. w sprawie C-365/13.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama