1.3°C

ASF: Weterynarze apelują do rządu i rolników! fot. Paweł Pąk

ASF: Weterynarze apelują do rządu i rolników!

Napisał  Lip 30, 2018

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje do rządu. - Blokowanie przez rolników działań inspektorów oraz obserwowane ostatnio publiczne kwestionowanie wiedzy i praktyki lekarsko-weterynaryjnej w zakresie zwalczania ASF to najlepsza droga rozprzestrzenienia się wirusa i potęgowania strat gospodarczych – uważają weterynarze.

Na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjna znalazł się apel do ministra rolnictwa oraz ministra spraw wewnętrznych o „zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej wykonującym swoje obowiązki służbowe oraz ochronę dobrego imienia Inspekcji Weterynaryjnej jako organu administracji Państwa Polskiego”.

- W opinii samorządu lekarsko-weterynaryjnego niedopuszczalna jest sytuacja jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu kiedy trzech pracowników Inspekcji Weterynaryjnej wykonujących czynności służbowe było wbrew swojej woli przetrzymywanych przez 8 godzin przez grupę rolników. Przypominamy, że pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie wykonywania czynności określonych w ustawie podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych – czytamy w apelu Izby do rządu.

Zdaniem Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej, osoby odpowiedzialne za zablokowanie działania Inspekcji na terenie województwa lubelskiego są odpowiedzialne za dalszy rozwój ASF w tym regionie. A pozostawienie w chlewniach zwierząt, pomimo upływu tygodnia jest zaprzeczeniem podstawowych zasad zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowa Izba Lekarsko- Weterynaryjna

reklama