fbpx
Jaka przyszłość czeka pasze GMO? fot. Paweł Pąk

Jaka przyszłość czeka pasze GMO?

Napisał  Lip 31, 2018

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada rozszerzenie uprawy roślin bobowatych, w tym soi i zwiększenie wykorzystania białka paszowego z nasion rzepaku. Co z paszami GMO w żywieniu zwierząt?

Pasze zawierające soję GMO są dozwolone w karmieniu zwierząt do 1 stycznia 2019 roku. Co dalej? Resort rolnictwa z ministrem Krzysztofem Jurgielem na czele, zapowiadał podjęcie prac nad nowelizacją tej ustawy, które miałyby pozwolić na stosowanie pasz GMO do 2024 roku. Ale jak się okazuje, następca Jurgiela ma inne plany.

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że moratorium przewidziane w ustawie, która trafiła do Sejmu, zostanie skrócone. Wprowadzony zostanie polski program białkowy. Minister zapowiada rozszerzenie uprawy roślin bobowatych, w tym soi. Chce, aby te rośliny dostarczały wysokowartościowe białko dla sektora paszowego w Polsce. Ma to zapewnić dochody polskim rolnikom i poprawić żyzność gleb.

- Zwiększymy wykorzystanie białka paszowego z nasion rzepaku, także poprzez nowe metody przetwarzania i obróbki, zapewniające wysoką strawność i dobre efekty żywieniowe. Rozpoczniemy proces zmniejszenia zależności polskiej produkcji zwierzęcej od importu białka paszowego rugującego z rynku krajowe źródła białka i pogarszającego możliwości pozyskiwania dochodów przez polskie gospodarstwa – podaje na Twitterze resort rolnictwa.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: twitter.com/mrirw_gov_pl

Udostępnij:

Skomentuj