12.6°C

partnerzy:

reklama
KRIR: Wzrost cen zaprawianych nasion © olllinka2 - Fotolia.com

KRIR: Wzrost cen zaprawianych nasion

Napisał  Sie 07, 2018

Ceny zaprawianych nasion rzepaku znacznie wzrosły. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie wyjaśnienia przyczyn znacznej podwyżki cen materiału siewnego zaprawionego środkami z grupy neonikotynoidów.

Jak przypomina samorząd rolniczy, ograniczenia wprowadzone w 2013 roku, w stosowaniu zapraw nasiennych zawierających środki z grupy neonikotynoidów nie wpłynęły na obniżkę cen nasion rzepaku bez tych zapraw. Tymczasem po 9 lipca tego roku, kiedy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał zezwolenie na czasowe wprowadzanie do obrotu neonikotynoidów, ceny zaprawionych nasion podwyższyły się od 40 zł do 90 zł za jednostkę siewną.

Zaprawiać nasiona neonikotynoidami mogą jedynie podmioty, które posiadają certyfikat ESTA. W Polsce są to: OBROL Kulczyński Sp.J, RAPOOL Polska Sp. z o. o., Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR.

- W związku z pismem Izby Rolniczej w Opolu, 2 sierpnia 2018 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju w sprawie wyjaśnienia przyczyn znacznego wzrostu cen materiału siewnego tj. nasion rzepaku zaprawionego środkami z grupy neonikotynoidów – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama