fbpx
fotografia ilustraycjna fotografia ilustraycjna © anakondasp - Fotolia.com

Narodowy Pokaz Koni Arabskich na Służewcu

Napisał  Sie 13, 2018

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbył się po raz pierwszy na warszawskim Torze Wyścigów Konnych na Służewcu.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział na nim utworzenie Rady ds. Rozwoju Hodowli Koni w Polsce. Zasiąść w niej ma m.in. Jerzy Białobok, prezes stadniny koni arabskich w Michałowie, zwolniony dwa lata temu.

Przeniesienie imprezy na warszawski Służewiec miało nadać jej bardziej uroczysty charakter i wiązało się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak władze tłumaczyły zmianę miejsca czterdziestego, jubileuszowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Jednak według mediów, ta decyzja miała odwrócić uwagę od kłopotów, z jakimi borykały się polskie stadniny koni.

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski poinformował podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich o utworzeniu Rady ds. Rozwoju Hodowli Koni w Polsce. - Konie powinny nas łączyć, a nie dzielić. Poprosiłem kilka osób z tego środowiska, by wsparły mnie swoją wiedzą. Choć zdaję sobie sprawę, że niektóre z tych osób miały pewne wątpliwości co do czystości moich intencji, to wszyscy wyrazili zgodę – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Zaproszone do pracy w Radzie zostały osoby związane z hodowlą koni. Znajdą się w niej m.in. przewodniczący Polskiego Związku Hodowców Koni Paweł Mazurek, dyrektor Stadniny Ogierów w Gnieźnie Andrzej Matławski, prezes Stadniny Koni Nowe Jankowice Andrzej Mandecki, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk, Jerzy Białobok, były prezes stadniny koni arabskich w Michałowie (zwolniony dwa lata temu) i Anna Stojanowska, która w ANR doglądała hodowli koni arabskich.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj