fbpx
Jaki zwrot akcyzy od paliwa rolniczego? fot. fotolia

Jaki zwrot akcyzy od paliwa rolniczego?

Napisał  Sie 16, 2018

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego powinien wynosić 126 l ON/ ha – apeluje do ministerstwa rolnictwa Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Propozycja resortu, która zakłada zwiększenie limitu zużycia oleju objętego zwrotem podatku akcyzowego do 100 l ON/ha nie satysfakcjonuje gospodarzy. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego. Chodzi o zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych objętych zwrotem akcyzy z obecnej ilości 86 l do 100 l/ON. Propozycja przygotowana to część „Planu dla wsi” przedstawionego niedawno rolnikom przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Jednak zdaniem Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych domaga się zwiększenia zaproponowanej przez resort stawki. – Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego w oparciu o limit 126 l/ON. (…) Zwiększenie stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze mogłoby chociaż w części zniwelować straty jakie ponoszą rolnicy na skutek częstych w ostatnim czasie przymrozków, nawałnic, suszy, czy ASF-u i niejednokrotnie produkcji poniżej kosztów – czytamy w apelu PZPRZ do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. 

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Udostępnij: