FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

17°C

partnerzy:

reklama
Pogoda bez zmian – będzie bardzo ciepło i sucho fot. Paweł Pąk

Pogoda bez zmian – będzie bardzo ciepło i sucho

Napisał  Sie 17, 2018

Pogoda w najbliższym tygodniu (17-24.08) raczej nie powinna nas zaskoczyć… Już od jakiegoś czasu jest dosyć monotonnie, jeśli chodzi o aurę. Niestety, przy tym też niekorzystnie dla rolników. I taki szykuje się najbliższy tydzień. Z dosyć wysokimi temperaturami, sięgającymi 32º C i znikomą liczbą opadów.

Dzisiejszej nocy możemy się jeszcze spodziewać opadów burzowych na południowym wschodzie. Będą one jednak niezbyt intensywne – spadnie do 10 mm deszczu. - Stopniowo do Polski będzie wkraczała strefa opadów, która będzie się przemieszczała z zachodu w głąb kraju – prognozuje

Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Te opady są związane z chłodnym frontem. Słupki rtęci w nocy sięgną od 12º C na Suwalszczyźnie i na Podhalu do 18º C w wielu miejscach w zachodniej połowie kraju i 19º C nad Zatoką Gdańską, na Wybrzeżu - dodaje.

Weekend ciepły, z małymi przelotnymi opadami

- W sobotę przelotne opady deszczu i burze wystąpią praktycznie w całym kraju. Najmniej dadzą się we znaki na Pomorzu Zachodnim oraz na krańcach północno-wschodnich. W czasie burz prognozowane są opady do 15 mm oraz grad w centrum i na południowym wschodzie kraju. Wiatr będzie porywisty, do 70 km/h – przestrzega synoptyk Małgorzata Tomczuk.

Noc z soboty na niedzielę będzie z temperaturami wysokości 12º C na Podhalu, 13-14º C w Kotlinie Kłodzkiej, na Suwalszczyźnie i Podlasiu, do 17º C w Wielkopolsce, centrum i na Ziemi Łódzkiej. Najcieplej będzie w Częstochowie – tam termometry pokażą 18º C.

Zarówno sobota, jak i niedziela będą bardzo ciepłe. Najchłodniej, oczywiście na Wybrzeżu - w granicach 20-23º C. Także na Suwalszczyźnie w niedzielę 23º C, na Mazurach będzie odrobinę cieplej - 24º C, a na pozostałym obszarze kraju od 26º C. Najcieplejszym miejscem Polski będzie południowy zachód. Tam słupki rtęci sięgną 30º C. 

Tydzień już bez opadów…

… a jeśli wystąpią, to będą już zanikające i zdecydowanie będzie ich mniej. Możemy się spodziewać niewielkiego przelotnego deszczu miejscami tylko na Wybrzeżu. Temperatura pozostanie na dosyć wysokim poziomie – najmniej kresek na termometrach będzie na Suwalszczyźnie – tu 24º C. Od upałów nie odpoczną mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie będzie ok 31º C. Jedynie na Wybrzeżu chłodniej – od 21º C do 25º C.

- We wtorek niewielkich przelotnych opadów deszczu możemy się spodziewać na Wybrzeżu, trochę na północy i na Dolnym Śląsku. Będzie od 23º C na Suwalszczyźnie i miejscami na Wybrzeżu do 28º C na Górnym Śląsku czy w Małopolsce – mówi synoptyk Małgorzata Tomczuk.

W środę też trochę popada – głównie na północy. Burze prognozowane są na Podkarpaciu. Na termometrach słupki rtęci sięgną 23-24º C na Wybrzeżu, Mazurach i Suwalszczyźnie, 30º C na Dolnym Śląsku, Śląsku, a nawet w zachodniej Małopolsce. W czwartek z kolei burze mogą pojawić się na Podhalu, Wybrzeżu i Pomorzu oraz na Kujawach trochę przelotnych opadów. Temperatura wciąż typowa dla sierpnia – na Wybrzeżu 22-24º C, 26º C na Suwalszczyźnie, a najcieplej, bo aż 32º C na Ziemi Lubuskiej. Piątek szykuje się z podobnymi temperaturami - na Wybrzeżu od 23º C do 32º C na Dolnym Śląsku.

Sytuacja hydrologiczna – w dół

Cały tydzień będzie ciepły. Temperatury będą dochodziły do 28-30º C, a nawet 32º C na południu kraju i południowym zachodzie kraju. - Noce również będą dosyć ciepłe, najchłodniejsze na północy kraju, ale spadków temperatur poniżej 12-13º C na razie nie prognozujemy – podkreśla synoptyk Małgorzata Tomczuk.

Biorąc więc pod uwagę prognozowane na najbliższy tydzień warunki atmosferyczne, powtarza się sytuacja sprzed tygodnia i zapowiedzi dalszego obniżania się poziomu wód w rzekach w Polsce. Powoli, ale systematycznie stan hydrologiczny się pogarsza. I na razie, na pogodowym horyzoncie nie widać poprawy.

(rpf) Renata Struzik

logo imgw 

Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl 

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama