8.4°C

Będą zmiany w znakowaniu żywności z zagranicy fotolia

Będą zmiany w znakowaniu żywności z zagranicy

Napisał  Wrz 10, 2018

Resort rolnictwa przygotował nowelizację przepisów dotyczących znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Przewiduje ona m.in., że na opakowaniach ziemniaków sprowadzanych z zagranicy będzie musiała zostać umieszczona informacja o państwie pochodzenia. Zaproponowane zmiany mają zapobiec fałszowaniu żywności.

Szykują się zmiany w znakowaniu poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Jedną z propozycji resortu rolnictwa jest obowiązek umieszczenia na zagranicznych ziemniakach informacji o państwie pochodzenia.

O takie zmiany rolnicy zabiegali od dawna. Mają one zapobiec fałszowaniu żywności i wprowadzaniu konsumentów w błąd. Jednak według Krajowej Rady Izb Rolniczych, zaproponowane rozwiązania powinny pójść o krok dalej.

- Zdaniem Zarządu KRIR, wątpliwości niektórych przedsiębiorców budzi fakt, że proponowany obowiązek umieszczania na opakowaniu informacji o kraju pochodzenia ziemniaków dotyczy tylko ziemniaków pakowanych w Polsce. Powinien on dotyczyć również produktów pakowanych w innych państwach UE, Turcji i EFTA. (…) Powinien zostać wprowadzony obowiązek umieszczania informacji o kraju pochodzenia wraz z wizerunkiem flagi na opakowaniach ziemniaków nie tylko przepakowywanych w Polsce. Należałoby ujednolicić sposób informowania o kraju pochodzenia i zamieszczanie takiej informacji na produktach – podaje KRIR.

Samorząd rolniczy przypomina, że oprócz zmiany przepisów, bardzo ważne są również systematyczne kontrole jakości żywności z zagranicy. Miałyby one wykazać, czy trafiające do Polski ziemniaki nie zawierają pozostałości niedozwolonych substancji.

Częstsze kontrole przyniosą korzyści wszystkim: skłonią producentów do prowadzenia produkcji zgodnie z wymaganiami DPR – co z kolei pozwoli chronić zdrowie konsumentów

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR