10.3°C

Ceny produktów rolnych w skupie spadły, a na targowiskach… rosną fotolia

Ceny produktów rolnych w skupie spadły, a na targowiskach… rosną

Napisał  Wrz 14, 2018

Ceny skupu większości podstawowych produktów rolnych w lipcu były o prawie 3,5 proc. niższe niż w poprzednim roku – podaje GUS. Chodzi m.in. o zboża, żywiec wołowy, wieprzowy, drób oraz mleko. Na jakim poziomie kształtowały się ceny?

Jak informuje GUS, ceny skupu większości produktów rolnych obniżyły się również w porównaniu z poprzednim miesiącem. Więcej oferowano jedynie za pszenicę, kukurydzę, żywiec wieprzowy, drób i mleko. W skali całego roku, ceny skupu tych produktów obniżyły się. Wyjątkiem są ceny pszenicy, jęczmienia, żywca wołowego oraz drobiowego.

Natomiast odmienną tendencję odnotowano na targowiskach. W obrocie targowiskowym większość produktów podrożała w skali miesiąca, a potaniała w skali roku.

- W skali miesiąca ceny większości produktów były wyższe, z wyjątkiem ceny żywca wołowego i krów dojnych. W skali roku odnotowano spadek cen większości produktów. Cena żywca wołowego kształtowała się na poziomie roku ubiegłego, wzrosły natomiast ceny jęczmienia, ziemniaków, krów dojnych i jałówek jednorocznych – informuje GUS.

Ceny pszenicy wynosiły w lipcu 69,32 zł/dt za tonę w skupach i 80,97 zł/dt na targowiskach. Za żywiec wieprzowy w skupie płacono 4,68 zł/kg i 5,11 zł/kg na targowiskach, za żywiec wołowy 6,42 zł/kg w skupach i 6,88 zł/kg na targowiskach, za ziemniaki 54,93 zł/dt w skupie i 100,44 zł/dt na targowiskach. Ceny drobiu rzeźnego utrzymywały się na poziomie 3,93 zł/kg, a mleka 129,38 zł/hl.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: GUS

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama