10.3°C

1/3

Prognoza pogody na najbliższy tydzień

Napisał  Wrz 14, 2018

Po lekkim ochłodzeniu w weekend, od poniedziałku pogoda powróci do stanu sprzed dwóch dni – będzie coraz cieplej i bardzo słonecznie. Niestety, opadów będzie wciąż jak na lekarstwo. Prognoza pogody na najbliższy tydzień (15-21.09).

Aktualnie już od jakiegoś czasu w Polsce mamy pogodę „w kratkę”, ale taką bardzo delikatną – zdarzają się chłodniejsze dni z przelotnymi opadami, jednak przeważają słoneczne ciepłe dni ze stosunkowo wysokimi, jak na wrzesień, temperaturami. I tak właśnie zapowiada się kolejny tydzień.

 - Dzisiaj mamy jeszcze wydane ostrzeżenie związane z burzami z gradem dla województwa podkarpackiego. Burze przewidziane są również w całych Karpatach, czyli od Tatr po Beskidy chociaż tu będą one mniej intensywne – wyjaśnia Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Te burze już się pojawiły w okolicach Podhala. W strefie burz mogą pojawić się bardziej intensywne opady deszczu do 20 mm oraz grad. Wydaliśmy również ostrzeżenie związane z bardzo intensywnym deszczem. Dotyczy ono województw: śląskiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego częściowo na styku tych dwóch wcześniej wymienionych województw – wymienia.

Przed nami weekendowe ochłodzenie...

Ostrzeżenia meteorologiczne są wydane na dzisiaj do jutrzejszego poranka. Od soboty intensywne zjawiska pogodowe będą już zanikać, a od niedzieli spodziewajmy się już bardzo spokojnej pogody. 

Dzisiejszy dzień i noc będą jeszcze z dosyć dużym zachmurzeniem oraz wspomnianymi wyżej opadami deszczu, które będą występować we wschodniej, centralnej i południowej Polsce. W pasie od Górnego Śląska, przez Kielecczyznę, aż po Lubelszczyznę te opady mogą mieć większe natężenie. W ciągu dzisiejszego wieczoru i najbliższej nocy może lokalnie spaść nawet ok 30 mm deszczu.

W sobotę deszczowo będzie jeszcze na wschodzie kraju, miejscami na południu i na Pomorzu. Ale będą to już słabe opady, osiągające do 10 mm na krańcach wschodnich, przy zanikających burzach. Temperatura raczej da odetchnąć – będzie od 17º C na Wybrzeżu do ok 22º C w Wielkopolsce.

Za to od niedzieli z dnia na dzień będzie coraz cieplej. W niedzielę praktycznie w całym kraju bez opadów, jeszcze na Pomorzu może się pojawić słaby deszcz. Na pozostałym obszarze kraju na ogół zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. Temperatura też będzie jeszcze nie za wysoka, taka sama jak w sobotę – od 17º C na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie do ok 22º C w Wielkopolsce.

...i tygodniowe ocieplenie

- Nadchodzący tydzień, licząc od poniedziałku, będzie się charakteryzował ładną, słoneczną pogodą z małą ilością deszczu. Będzie też coraz cieplej. Trochę deszczu może jeszcze popadać w poniedziałek głównie na Pomorzu i miejscami na Warmii, a we wtorek na Mazurach i Suwalszczyźnie, ale to będą raczej słabe opady – prognozuje synoptyk Mateusz Barczyk.

Temperatura maksymalna w poniedziałek osiągnie od 20º C na Suwalszczyźnie do 25º C na Śląsku. We wtorek będzie podobnie, ale nieznacznie cieplej - od 20º C na Suwalszczyźnie do 27º C na Śląsku.

Środa w całym kraju ma być z piękną słoneczną pogodą i małym zachmurzeniem, praktycznie bez żadnych opadów. Słupki rtęci na północy kraju sięgną 23º C na północy i 28º C na południu. Podobnie w czwartek – termometry wskążą 23º C na północy i 28º C na południu Polski. Nie będzie też żadnych opadów, spodziewajmy się słonecznej pogody.

Piątek pod względem temperatur będzie niemal identyczny jak dwa poprzednie dni – na termometrach zobaczymy od 22-23º C na Podlasiu do 28º C na Śląsku. Jedyne, co się może zmienić w pogodzie to trochę silniejszy wiatr.

Susza jest i na razie będzie

Generalnie, w kraju jest susza, a każdy deszcz, jaki spadnie, szybko wsiąka lub spływa, nie poprawiając wyjątkowo sytuacji hydrologicznej. Wiadomo, że dzisiejsze i jutrzejsze opady deszczu mogą nieznacznie i chwilowo poprawić sytuację hydrologiczną. Będzie to jednak krótkotrwała poprawa – szczególnie, że od poniedziałku deszczu już raczej nie będzie, a jeśli wystąpi to będzie bardzo „symboliczny” i popada tylko lokalnie. Sytuacja hydrologiczna będzie więc bardzo powoli, ale też stabilnie… się pogarszać.

(rpf) Renata Struzik

logo imgw

 Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl  

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama