0.3°C

Niskie ceny jabłek skłoniły sadowników do protestów fot. Paweł Pąk

Niskie ceny jabłek skłoniły sadowników do protestów

Napisał  Wrz 18, 2018

Dziś rozpoczyna się fala sadowniczych protestów. Manifestacje będą się odbywały pod zakładami przetwórczymi. To efekt niskich cen owoców w skupach, na które rolnicy skarżą się od kilku tygodni.

Rozmowy z przetwórcami nie dały rezultatów, a resort rolnictwa nie ma pomysłu, jak rozwiązać problemy, z którymi się borykamy, więc będziemy protestować – donoszą sadownicy. Dziś rozpoczyna się zapowiadana przez rolników fala protestów.

- Przedstawiciele sadowniczych związków branżowych podjęli decyzję po spotkaniu w ministerstwie rolnictwa, o zorganizowaniu protestów pod niektórymi zakładami przetwórczymi. (…) Apelujemy do wszystkich sadowników, żeby przyłączali się do tych protestów! – czytamy na stronie Związku Sadowników RP.

Sadownicy zapowiedzieli protesty pod zakładami: Sokpol Koncentraty Zagłoba, Rauch Kluczkowice, Appol Opole Lubelskie, a także pod zakładem w Białobrzegach. Rolnicy domagają się podwyższenia niskich cen jabłek w skupach, które obecnie sięgają około 20 gr/kg jabłek przemysłowych i 60 gr/kg jabłek deserowych. Zdaniem sadowników, oferowane im ceny nie zapewniają opłacalności produkcji i są efektem zmowy cenowej największych firm przetwórczych, działających na rynku.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Związek Sadowników RP

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama