0.3°C

Kto skorzysta na globalnym ociepleniu? fotolia

Kto skorzysta na globalnym ociepleniu?

Napisał  Wrz 19, 2018

Globalne ocieplenie oznacza zmiany dla światowego rolnictwa. Najbardziej skorzystają na nim rolnicy z Kanady i Rosji, katastrofa czeka farmerów z Indii, Azji Południowo-Wschodniej i Afryki – donosi „Rzeczpospolita”.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, z najnowszego raportu FAO wynika, że globalne ocieplenie spowoduje duże zmiany w rolnictwie, które najsilniej będą odczuwalne w Zachodniej Afryce i Indiach. W tych regionach produkcja obniży się o około 3 proc.

Natomiast kraje północy, takie jak Kanada i Rosja zyskają na globalnym ociepleniu. Dzięki zmianie klimatu, będą mogły zwiększyć bowiem produkcję rolną: Kanada o 2,5 proc., a Rosja o około 1 proc.

Do 2050 roku import żywności w Północnej i Zachodniej Afryce zwiększy się o odpowiednio około 3 proc i prawie 8 proc. W Azji Południowej o prawie 4 proc., a w Indiach – aż o ponad 20 proc.

- Według uczonych z amerykańskiego MIT globalne ocieplenie i wzrost wilgotności najbardziej zagraża Wielkiej Równinie Chińskiej, na której m.in. leży Pekin. Wzrost temperatury i wysoki poziom gazów cieplarnianych spowoduje, że w 2070 r. zamieszkiwany dziś przez 400 mln ludzi obszar, nie będzie się nadawał do życia. Zamieni się w pustynię – informuje „Rzeczpospolita”.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: „Rzeczpospolita” 

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama