0.3°C

Rolnicy zadłużeni na ponad 412 mln zł! fot. Paweł Pąk

Rolnicy zadłużeni na ponad 412 mln zł!

Napisał  Wrz 21, 2018

Rolnicy toną w długach. Dłużnik-rekordzista ma do oddania niemal 11 mln złotych – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Do problemów finansowych gospodarzy przyczyniły się klęska suszy, niskie ceny w skupach oraz wirus afrykańskiego pomoru świń, który naraził hodowców i zakłady mięsne na ogromne straty.

Według raportu Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie branży rolniczej sięga 412 mln zł. Przeważająca część tej kwoty – 266 mln zł to długi wobec banków, firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych.

Największa liczba zadłużonych gospodarzy mieszka w woj. mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim i łódzkim. Średnio, rolnik-dłużnik ma do spłacenia 49 tys. zł.

- Na rynku rolnym często występuje duża niestabilność cen: górki i dołki cenowe uniemożliwiające tworzenie przez rolników długofalowych planów rozwoju gospodarstw. W tę specyfikę wpisuje się także charakter pracy w rolnictwie, a mianowicie duża zależność od warunków atmosferycznych. Wystarczy, że przez dłuższy czas brakować będzie opadów (z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku), a plony, a co za tym idzie zyski rolnika, są stracone – mówi dla Krajowego Rejestru Długów Mirosław Borowski, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Z raportu KRD wynika również, że długi, z jakimi borykają się gospodarze są wynikiem – braku wystarczającej dokumentacji przy sprzedaży produktów. Rolnicy sprzedają towary często nawet bez żadnego potwierdzenia ich wydania. Nie zawsze posiadają również dokumenty potwierdzające jakość produktów wysłanych do odbiorcy.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: Krajowy Rejestr Długów

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama