0.3°C

UOKiK stawia zarzuty przedsiębiorstwu kontraktującemu owoce miękkie fotolia

UOKiK stawia zarzuty przedsiębiorstwu kontraktującemu owoce miękkie

Napisane przez  Prawo i finanse Paź 04, 2018

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał do resortu rolnictwa informacje dotyczące postępowań sprawdzających relacje pomiędzy dostawcami, a przedsiębiorstwami skupującymi owoce miękkie. Według rolników, na rynku była zmowa cenowa. UOKiK to sprawdza i… stawia pierwsze zarzuty.

W bieżącym sezonie do UOKiK spłynęło wiele zgłoszeń dotyczących ewentualnych nieprawidłowości związanych ze skupem owoców miękkich od producentów rolnych.

- Sygnały te dotyczą narzucania rolnikom niskich cen i uciążliwych warunków skupu owoców, w szczególności owoców miękkich. Wśród podnoszonych przez skarżących przyczyn niskich cen skupu pojawia się również podejrzenie zawarcia zmowy cenowej przez przedsiębiorców zajmujących się skupem lub przetwórstwem tych produktów – podaje KRIR.

Wszystkie zgłoszenia oczywiście są sprawdzane przez UOKiK. Wszczęte zostały postępowania, które mają sprawdzić, czy na rynku stosowane są nieuczciwe praktyki wykorzystujące przewagę kontraktową podmiotów skupujących owoce i warzywa. Mowa tu przede wszystkim o truskawkach, porzeczce czarnej i czerwonej, borówce amerykańskiej, aronii i malinach.

W wyniku prowadzonych ustaleń, zostały już postawione pierwsze zarzuty nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej przez jedno z przedsiębiorstw. Dotyczą one niedotrzymywania terminów płatności przez tą firmę.

(rpf) Grażyna Okulicz, źródło: KRIR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama