0.3°C

Nabór wniosków o pomoc klęskową wydłużony! fot. Paweł Pąk

Nabór wniosków o pomoc klęskową wydłużony!

Napisał  Paź 04, 2018

Do końca października można składać wnioski o pomoc klęskową w ARiMR. Termin ten dotyczy wszystkich poszkodowanych rolników – zarówno tych, u których w gospodarstwie szkody przekroczyły 70% w danej uprawie, jak i tych, których uprawy ucierpiały na poziomie powyżej 30%. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ogłosił wydłużenie terminu naboru wniosków o przyznanie pomocy rolnikom, u których wystąpiły straty spowodowane suszą.

- Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych wynoszących co najmniej 70 % danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy oraz 500 zł do 1 ha powierzchni upraw, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych wynoszących co najmniej 30 % danej uprawy i mniej niż 70 % danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy – podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warto przy tym jednak pamiętać, że pomoc w takich kwotach dotyczy rolników, którzy mieli ubezpieczone uprawy. W innym przypadku, kwoty pomocy zostaną pomniejszone o połowę.

Do tej pory (stan na 28. września) 96,5 tys. rolników złożyło wnioski o pomoc klęskową do biur powiatowych ARiMR na łączną kwotę ponad 603 mln zł. Część z nich (8 tys.) otrzymało już decyzję o przyznaniu odszkodowania. Łącznie do tej pory przyznane odszkodowania wynoszą 43,5 mln zł. Przypomnijmy – na pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę zostało przeznaczone 1,5 mld zł.

Grażyna Okulicz, źródło: ARiMR

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama