0.3°C

1/12

W Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Technologii dla Przemysłu Spożywczego

Napisał  Paź 04, 2018

Sześć imprez dedykowanych branży spożywczej, gastronomicznej i opakowaniowej – Polagra Tech, Polagra Gastro, Invest Hotel, Taropak, Polimer Tech oraz 4Print Week – odbyły się od 29 września do 4 października w Poznaniu.

W dniach od 29 września do 4 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Technologii dla Przemysłu Spożywczego.

– Wszystkie branże synergicznie ze sobą związane w jednym miejscu zajęły 11 pawilonów. Gościmy tysiące wystawców i mamy nadzieję, że w tych dniach MTP odwiedzi 55 tysięcy ludzi. Już teraz wiemy, że odbywające się w weekend Smaki Regionów przyciągnęły 16 tys. osób. To jest rekord – mówił podczas trwania imprez wystawienniczych Przemysław Trawa, prezes MTP.

W uroczystym otwarciu targów branżowych uczestniczył w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

– Polska żywność ma ogromny potencjał na eksport i skuteczną sprzedaż na świecie. Musimy więc szukać nowych rynków zbytu. Staramy się w tym temacie pomóc przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim firmom w nawiązywaniu kontaktów branżowych – mówił minister. - Rośnie eksport polskiej żywności. Jego wartość w siedmiu pierwszych miesiącach tego roku wyniosła ponad 16,3 mld EUR i wzrosła o blisko 6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Otwieramy nowe rynki zbytu. W ciągu ostatnich dwóch lat udało się uzyskać m.in. dostęp dla naszego drobiu do 26 rynków; dla wołowiny do 14 rynków, dla wieprzowiny do 6 rynków, dla owoców do 2 rynków, dla mleka i jego przetworów do 5 rynków i dla pasz do 7 rynków – mówił minister i poinformował, że w tym roku znacząco wzrosła wartości eksportu rolno - spożywczego do takich państw jak: Sri Lanka - ok 2,5. krotny wzrost, Turcja - ok. 2. krotny, Irak - wzrost o około 90%. Na wzrost eksportu do Sri Lanki wpłyną głównie eksport cukru, do Turcji głównie mięsa wołowego, a do Iraku serów i produktów z mąki oraz syropów cukrowych – dodał Jan Krzysztof Ardanowski

Według ministra wyniki polskiego handlu artykułami rolno-spożywczymi w ostatnich latach potwierdzają utrzymującą się wysoką pozycję tej branży na arenie międzynarodowej. Jak mówi, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost polskiego eksportu jest wysoka jakość naszej żywności.

Goście targowi mogą poznać ofertę blisko setki wystawców – producentów i dystrybutorów urządzeń. Przy okazji można się wiele nauczyć: przykładowo przedstawiciele sektora gastronomii mogą wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach, które organizatorzy targów zaplanowali wraz z partnerami targów.

W tym roku część z tych spotkań będzie poświęcona budowaniu marki, zarówno własnej kucharza, jak i lokalu gastronomicznego. Prezentowane są najnowsze rozwiązania, mające pomóc w prowadzeniu restauracji, czy biznesu gastronomicznego, sprzęt opóźniający starzenie się produktów, czy wyposażenie hoteli.

(rpf) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama