0.3°C

Paliwa, prąd, gaz i żywność znacznie podrożeją fotolia

Paliwa, prąd, gaz i żywność znacznie podrożeją

Napisał  Paź 05, 2018

Już niedługo ceny żywności, prądu, gazu, czy paliwa mogą być najwyższe od 6 lat. Ekonomiści prognozują ich wzrost średnio aż o 3% w przyszłym roku.

Już teraz cena ropy naftowej idzie w górę, a więc całkiem niedługo może ona zacząć zbliżać się do poziomu 6 zł/litr. Do tego dochodzą podwyżki za gaz i prąd. Ten ostatni w ciągu roku podrożał na wolnym rynku niemal o 100% w ciągu zaledwie jednego roku. Dla nas, jako odbiorców oznaczać to będzie również podwyżki, chociaż, na szczęście, raczej nie aż tak wysokie.

- Ceny energii, w tym surowców, są ważne z punktu widzenia w zasadzie wszystkich podstawowych towarów i usług. Niezależnie, co firma produkuje, potrzebny jest jej prąd. Potem trzeba towar przetransportować, więc kluczowe są ceny paliw - wskazuje w rozmowie z money.pl profesor Maria Drozdowicz, ekonomistka SGH.

Oczywiście, będzie to też miało przełożenie na ceny żywności. Na koszt artykułów spożywczych na pewno wpłyną też tegoroczne niższe zbiory. We wrześniu ceny były wyższe średnio o 2,3% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Grażyna Okulicz, źródło: money.pl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama