22.3°C

partnerzy:

reklama
Sadowniku! Od poniedziałku sprzedasz jabłka po wyższej cenie! fot. Paweł Pąk

Sadowniku! Od poniedziałku sprzedasz jabłka po wyższej cenie!

Napisał  Paź 05, 2018

Będzie pomoc dla sadowników. Firma Eskimos oraz niektóre inne (państwowe) rynki hurtowe mają od najbliższego poniedziałku skupić pół miliona ton jabłek po wyższych cenach, niż te obecnie oferowane w skupach (25 gr/kg).

To efekt spotkania ministra rolnictwa z przedstawicielami branży sadowniczej. Producenci będą mieli też zapewnione zaliczkowanie jabłek z odroczonym terminem dostawy.

Wczoraj (04.10) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przedstawicielami branży sadowniczej. Tematem rozmów była trudna sytuacja na rynku jabłek – aktualnie cena tych owoców w przedsiębiorstwach skupujących jest wyjątkowo niska, wynosi często nawet ok. 15 gr/kg, co nie pokrywa nawet kosztów produkcji, nie mówiąc już o zarobku sadowników.

Minister rolnictwa podkreślił, że taka sytuacja jest nie do zaakceptowania oraz, że resort podejmuje działania w tej sprawie. Podkreślił również, że podmioty skupujące wykorzystują swoją dominującą pozycję na rynku i oferują ceny, które nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

W spotkaniu w ministerstwie wzięli udział również przedstawiciele przedsiębiorstwa skupującego owoce Eskimos. Firma ta zaproponowała skup jabłek od sadowników. Już w najbliższy poniedziałek ma ona podjąć działania w tej sprawie.

Chętne do współpracy inne podmioty skupujące powinny kontaktować się z przedstawicielami firmy Eskimos, aby ustalić zasady współdziałania. Rolnikom przedsiębiorstwa zaproponowało zaliczkowanie jabłek z odroczonym terminem dostawy. Do tego działania przyłączył się również Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka.

- Firma uzyska od państwa gwarancje kredytowe na przeprowadzenie tak dużej, skomplikowanej, również pod względem logistycznym, operacji pozwalającej na zagospodarowanie pół miliona ton jabłek przemysłowych – podaje resort rolnictwa.

Obecni na spotkaniu w ministerstwie przedstawiciele branży po raz kolejny apelowali, aby sadownicy nie oddawali do skupów owoców po tak niskich cenach.

Grażyna Okulicz, źródło: MriRW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama