logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.3°C

Ceny warzyw mocno w górę! fotolia

Ceny warzyw mocno w górę!

Napisał  Paź 08, 2018

Warzywa mocno drożeją. Wszystko to przez pogodę w tym sezonie, która niekorzystnie wpłynęła na plony. W przypadku owoców pogoda również nie przyczyniła się do poprawy sytuacji u producentów… Jakie są aktualne ceny na rynkach hurtowych?

Tegoroczny sezon obfitował w niekorzystne dla upraw zjawiska pogodowe – wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, susza czy gradobicia spowodowały duże straty w plonie. Z kolei w niektórych przypadkach pogoda przyczyniła się do… nadprodukcji. W obydwu przypadkach przekłada się to na aktualne ceny owoców i warzyw.

- Jedynie wiosenne przymrozki oszczędziły naszych rolników w tym roku, ale i w tym przypadku wywołały negatywny skutek – nadprodukcja jabłek i niskie ceny. Od innej plagi – upałów, ucierpiały warzywa spod osłon. Warzywa gruntowe, szczególnie kapustne dotknęła klęska suszy. Ma to obecnie odzwierciedlenie w poziomie cen wyższych niż w latach ubiegłych, jeśli chodzi o warzywa i katastrofalnie niskich w przypadku jabłek i śliwek – podaje na swojej stronie Rynek Hurtowy Bronisze.

I tak, w warszawskich Broniszach na przełomie września i października ceny pomidorów malinowych wyniosły 6-8 zł/kg, czerwonych 4,5-5,5 zł/kg, a gruntowych 2-3 zł/kg. Za cukinię można uzyskać 3,5-5,5 zł/kg, za ogórki szklarniowe 4-5 zł/kg, a gruntowe 4,75-5,5 zł/kg. Fasolka szparagowa to koszt 3,5-5,5 zł/kg.

Spore wzrosty cen odnotowały wcześniej wspomniane kapustne oraz warzywa korzeniowe. Za kalafior trzeba zapłacić 3,5-5 zł/szt. Ceny kapusty białej to 3-4 zł/szt, za marchew 1,3-1,7 zł/kg.

Cebula biała kosztuje 1,4-1,75 zł/kg. Wysokie ceny warzyw wpłynęły na zwiększenie ich importu z Hiszpanii.

Z kolei w przypadku owoców ceny spadają – jabłka kosztują obecnie 0,7-1 zł/kg

- Tylko niektóre odmiany (np. Empire) jeszcze trzymają poziom ok 20 zł za skrzynkę 15 kg – informuje Rynek Hurtowy Bronisze. - Szybko skończyły się w tym roku borówki amerykańskie (upały i susza) co ma odbicie w cenach oscylujących wokół 40 zł/kg dla porównania w 2017 roku nie przekraczały 20 zł/kg – dodaje.

(rpf) Grażyna Okulicz / źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama