9.7°C

partnerzy:

reklama
Szykujmy się na dalszy ciąg suszy – będzie brakować wody też w studniach i innych ujęciach fot. Paweł Pąk

Szykujmy się na dalszy ciąg suszy – będzie brakować wody też w studniach i innych ujęciach

Napisał  Paź 12, 2018

IMGW nie ma dobrych wiadomości – susza w tym sezonie była, jest i… wciąż będzie. Jesień to pora roku, kiedy suma opadów prawie nigdy nie przekracza średniej z wielolecia. Przy obecnym stanie wód oraz prognozowanej pogodzie, wody wkrótce może zabraknąć też w studniach gospodarskich i innych ujęciach wód podziemnych.

IMGW podsumowało okres wegetacyjny 2018 roku. Oczywiście, podobnie, jak w raportach IUNG, tak i tutaj stwierdzono znaczne odchyły od średnich wieloletnich danych dotyczących temperatury i opadów. Był to sezon nadzwyczajnie ciepły (o +2,5-3,5° C wyższa od normy) i z wyjątkowo niską sumą opadów. Największe odchylenia od normy wystąpiły na zachodzie i w centrum kraju, a najmniejsze na północy i na krańcach południowych naszego kraju.

Największe niedobory wody odnotowano w Polsce zachodniej i południowo-wschodniej. Jedynie w Zakopanem suma opadów była porównywalna do średniej z wielolecia.

Co istotne, dalsze obniżanie poziomu wód może doprowadzić do wystąpienia niedoborów w studniach gospodarskich. - PIG-PIB prognozuje, że w październiku obszar niskiego położenia zwierciadła wód pierwszego, swobodnego poziomu wodonośnego i występowanie niżówki hydrogeologicznej obejmie województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie oraz częściowo kujawsko-pomorskie, mazowieckie, lubelskie i małopolskie, co może wpłynąć na utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych – podaje dr Małgorzata Kępińska-Kasprzak z IMGW.

Prognozowana na najbliższy czas pogoda nie zakłada znacznych opadów deszczu. Szczegółową prognozę pogody na najbliższy tydzień opublikujemy już dzisiaj na naszym portalu.

Grażyna Okulicz, źródło: IMGW

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama