Wydrukuj tę stronę
Babie lato jeszcze przez tydzień fotolia

Babie lato jeszcze przez tydzień

Napisał  Paź 14, 2018

Przed nami cały tydzień z wysokimi, jak na połowę października, temperaturami. W całej Polsce będzie bardzo ciepło i pogodnie. Deszcz popada, ale tylko lokalnie i sporadycznie. Babie lato trwa i pozostanie z nami na pewno do najbliższego piątku. Zapraszamy na prognoze pogody na najbliższy tydzień (13-19.10).

Dzisiejszej nocy - z soboty na niedzielę zachmurzenie w całym kraju będzie małe, na ogół niebo będzie bezchmurne. Warto zachować ostrożność – lokalnie wystąpią mgły ograniczające widzialność do 100 metrów. Temperatura w nocy będzie na poziomie 3º C na Suwalszczyźnie do 8-9º C w centrum i 11-12º C na Wybrzeżu. Wiatr będzie umiarkowany, południowo-wschodni.

Jutro (14.10) podobne jak w sobotę - zachmurzenie będzie małe lub całkowicie bezchmurnie w całym kraju. Termometry pokażą od 18º C na Suwalszczyźnie do 24º C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na Wybrzeżu możemy się jednak spodziewać silniejszych podmuchów. Będzie wiało z południowego wschodu.

- Z niedzieli na poniedziałek będzie pogodnie i bezchmurnie, lokalnie również wystąpią mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Ale to na terenach podgórskich, głównie Karpat. Temperatura minimalna od 3º C na Podlasiu, 9-10º C w centrum do 12º C na zachodzie i na Wybrzeżu. Wiatr też będzie słaby i umiarkowany – mówi Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Do połowy tygodnia pogoda niemal wakacyjna

Początek tygodnia rozpocznie się bardzo pogodnie – w poniedziałek w dalszym ciągu spodziewajmy się dużo słońca, niebo będzie bezchmurne, a jeśli nawet pojawi się zachmurzenie, to będzie ono małe. Słupki rtęci sięgną od 12º C na Suwalszczyźnie do 23º C na południu i zachodzie kraju.

- We wtorek zachmurzenie wciąż będzie małe i umiarkowane. Na Wybrzeżu miejscami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura sięgnie od 14-15º C na Wybrzeżu do 22º C w centrum i na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków południowych i zachodnich – prognozuje synoptyk Małgorzata Tomczuk.

 Kolejne dni nie przyniosą większych zmian – środa zapowiada się być pogodna, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Nie spodziewajmy się też opadów. W nocy będzie cieplej – od 5º C na północnym wschodzie i terenach podgórskich, do 12º C w centrum, na zachodzie i na Wybrzeżu. W ciągu dnia prognozowana jest temperatura na poziomie 18-21º C.

W czwartek wciąż zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. We wschodniej części Wybrzeża oraz na krańcach zachodnich kraju okresami zachmurzenie wzrośnie, możliwe są też przelotne opady deszczu. W nocy z czwartku na piątek wciąż będzie jeszcze dosyć ciepło – od 5º C na północnym wschodzie i terenach podgórskich, do 10º C w centrum i 12º C na zachodzie kraju. W ciągu dnia zobaczymy na termometrach od 15-16º C na Wybrzeżu i w kotlinach sudeckich do 20º C w centrum i na południu.

Od piątku ochłodzenie

- W piątek prognozujemy już ochłodzenie. Zachmurzenie będzie umiarkowane, a okresami na Dolnym Śląsku również duże i tam możliwe będą przelotne opady deszczu. W nocy będzie już chłodniej – od 3º C do 8º C. Tylko na Wybrzeżu cieplej – od 7º C do 11º C. Maksymalna temperatura w ciągu dnia również spadnie – będzie od 12-13º C na Wybrzeżu, Pomorzu i terenach podgórskich do 17º C na południowym wschodzie – mówi Małgorzata Tomczuk. 

Babie lato pozostanie z nami więc do piątku, kiedy do Polski wkroczy już ochłodzenie. Niestety, wciąż deszczu będzie jak na lekarstwo. W nadchodzącym tygodniu sytuacja hydrologiczna nie będzie się poprawiać. Stan wód utrzyma się na podobnym poziomie, zauważalna będzie jednak lekka tendencja spadkowa.

(rpf) Renata Struzik

logo imgw

 Prognoza pogody powstaje dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii I Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym - www.imgw.pl