fbpx
Uwaga, polowanie! fotolia

Uwaga, polowanie!

Napisał  Paź 15, 2018

Od dziś obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska o konieczności umieszczenia tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym. Określone zostały w nim m.in. wzór takiej tablicy a także sposób i miejsce rozmieszczenia tablic w terenie. O czym należy pamiętać?

Tablice należy rozmieścić w odległości nie mniejszej niż 200 m i nie większej niż 1000 m od granicy obszaru polowania zbiorowego, na którym odbywają się pędzenia – szczególnie w miejscach, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa osób postronnych jest konieczne (parkingi leśne, szlaki turystyczne, miejsce zebrań publicznych). Do ich umieszczenia zobowiązany jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.

Jeśli granica polowania pokrywa się z granicą obwodu łowieckiego - należy rozmieścić tablice na tej granicy. Natomiast jeśli granica obszaru polowania, na którym odbywa się pędzenie znajduje się bliżej niż 200 m od granicy obwodu łowieckiego – należy rozmieścić tablice na granicy obwodu łowieckiego.

- Rozporządzenie precyzuje, że tablic nie rozmieszcza się w miejscach niezapewniających dostatecznej widoczności, w szczególności w obniżeniach terenu, miejscach zasłoniętych lub na tle w kolorze tablicy. Tablicę mocuje się tak, aby jej środek był usytułowany na wysokości 160 cm od poziomu gruntu, w sposób utrudniający jej zdjęcie przez osoby postronne – czytamy na stronie Polskiego Związku Łowieckiego.

Tablice muszą zostać rozmieszczone nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem polowania zbiorowego. Z kolei zdjąć należy je niezwłocznie – nie później niż przed upływem 24 godzin od zakończenia polowania.

(rpf) Źródło: Polski Związek Łowiecki

Udostępnij:

Skomentuj